Ключови европейски лидери пристигнаха днес в Елисейския дворец в Париж за свикана от френския президент Еманюел Макрон извънредна среща на върха, целта на която е да бъде постигнато споразумение за координиран отговор на шокиращата промяна в политиката по отношение на войната в Украйна на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, предадоха световните агенции.

БГНЕС

На срещата в Париж бяха поканени лидерите на Германия, Великобритания, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и генералният секретар на НАТО и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия.

Британският премиер Киър Стармър и британският канцлер Олаф Шолц бяха някои от държавните глави, посрещнати от Макрон, който разговаря по телефона с Тръмп малко преди срещата на върха.

БГНЕС

Изправени пред едно от най-големите си предизвикателства от години насам, европейските лидери се опасяват, че президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да сключи мир с Русия в преговори, в които няма да участва дори Киев, да не говорим за ЕС.

 

БГНЕС

Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог каза, че Европа няма да участва директно в разговорите за Украйна, въпреки че все пак ще има „принос“.

БГНЕС

Ето какво казаха преди срещата някои от лидерите относно възможността за изпращане на миротворци в Украйна.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Британският премиер Киър Стармър заяви, че е готов да изпрати британски войски в Украйна, които да бъдат част от евентуални сили за опазване на мира след края на войната. "Ние сме изправени пред изпитание, което се случва веднъж на поколение, когато става въпрос за националната сигурност“, каза Стармър пред репортери.

"Смятам, че тук има и по-значим елемент, който е, че тук не става въпрос само за фронтовата линия в Украйна. Става въпрос за фронтовата линия на Европа и на Великобритания. Става въпрос за нашата национална сигурност и смятам, че трябва да направим повече“, добави той.

ИСПАНИЯ

"Прекалено рано е в този момент да говорим за разполагане на мироопазващи сили в Украйна, тъй като на този етап няма мир“, заяви пред репортери испанският външен министър Хосе Мануел Албарес.

"Агресията не може да бъде възнаградена, ние не можем да насърчим други за подобна агресия“, каза още Албарес в интервю за радио „Онда Серо“. "Днес съм убеден, че Путин ще продължи да напада и да бомбардира Украйна. Така че не виждам мир на хоризонта в момента“, добави той.

БГНЕС

ГЕРМАНИЯ

В отговор на запитване дали германски войски ще бъдат разположени в рамките на евентуална бъдеща мирна мисия в Украйна, канцлерът Олаф Шолц подчерта значението на една силна украинска армия.

"Това ще бъде мащабна задача за Европа, за САЩ и за международните партньори от нашия съюз“, заяви Шолц. Бъдещите въпроси относно структурата на сигурността ще бъдат разгледани, когато му дойде времето, добави той.

"Ако бъде създадена рамка, Германия няма да се поколебае“, заяви говорител на германското министерство на отбраната.

ПОЛ​​​​​​ША

"Полша ще подкрепи Украйна, както го е правила досега – организационно, в съответствие с нашите финансови способности, по отношение на хуманитарната и военната помощ", заяви полският премиер Доналд Туск пред репортери преди да отпътува към Париж.

"Не предвиждаме изпращането на полски войници на територията на Украйна. Ние ще (…) предоставим логистична и политическа подкрепа на страните, които евентуално биха искали да предоставят подобни гаранции в бъдеще, подобни физически гаранции“, добави той.

ШВЕЦИЯ

"Трябва да има много ясен мандат за тези сили и не смятам, че можем да видим такова нещо, докато не напреднем с тези преговори“, заяви пред Ройтерс шведският премиер Улф Кристершон. "Ние обикновено сме част от укрепването на сигурността в нашата част на света, така че аз предвиждам, че ще сме част от това и този път“, добави той.

БГНЕС

ДАНИЯ

"Трябва да засилим военната подкрепа за Украйна, трябва да произвеждаме повече и трябва да го правим по-бързо. И след това трябва да премахнем ограниченията за употреба на оръжия за украинците, така че те всъщност да могат да се отбраняват срещу руснаците без едната им ръка да бъде извивана зад гърба им. Прекратяване на огъня не бива да води до руско превъоръжаване, което на свой ред да доведе до нови руски атаки“, заяви преди срещата в Париж датската министър-председателка Мете Фредериксен.

НИДЕРЛАНДИЯ

"Разбираме, че Европа трябва да играе роля. Логично е Нидерландия да бъде взета предвид“, заяви пред репортери на Мюнхенската конференция по сигурността нидерландският премиер Дик Схоф. "Трябва да има силен план, защото Нидерландия няма да се присъедини към каквато и да било инициатива, ако няма ясна мисия (…) Трябва да има и план за следващи стъпки, съгласно който САЩ трябва да поддържат готовност и да са готови да действат“, добави той. 

Тръмп остави настрана Киев и европейските си поддръжници миналата седмица, когато се обади на Путин, за да разговарят за започване на преговори за прекратяване на конфликта, и заяви, че може да се срещне с руския президент „много скоро“.

Преди началото на срещата в Париж, Макрон съобщи, че е провел телефонен разговор с американския си колега Тръмп. 

БГНЕС

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Владимир Арангелов, БТА