69-годишният кардинал Робърт Франсис Прeвост е новият папа. Той е избрал името Лъв XIV - да бъде наследник на папа Лъв XIII, основателя на социалното учение на католическата църква. Прeвост е първият американец, избран за глава на римокатолическата църква.

Името му бе обявено от протодякона на конклава - френския кардинал Доминик Мамберти. Той излезе на балкона на базиликата "Свети Петър" във Ватикана и обяви пред събралото се на едноименния площад множество, че е избран нов папа с думите "Habemus Papam" ("Имаме папа" на латински). 

Робърт Франсис Привост
БТА

„Оповестявам ви голяма радост: Имаме папа!
Негово Високопреосвещенство и Преосвещенство, господин, монсеньор Френсис Робърт, кардинал на Светата римска църква Превост, който прие името Лъв ХІV.“

Малко след това новоизбраният предстоятел на Римокатолическата църква също излезе на балкона на базиликата "Свети Петър" и произнесе първото си обръщение.

Робърт Франсис Привост
БТА

"Нека мирът да бъде сред всички вас. Мирът да бъде с вас. Мир, който обезоръжава, който идва от Господ, който обича всички без никакви условия. Господ Ви обича, Господ обича всички вас. Обединени ръка за ръка с Господ вървим напред. Светът има нужда от неговата светлина. Стройте мостове чрез диалог. Благодаря на папа Франциск. Благодаря и на всички братя кардинали, които ме избраха", обърна се новоизбраният папа към събралите се на площад  "Свети Петър". 

папа
Gulliver/Getty Images

По-рано, точно в 18:07 ч. (19:07 ч. българско време) от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим - знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад "Свети Петър".

Кой е Робърт Превост? 

Робърт Франсис Превост е американски духовник от ордена на августинците. Той е първият американец, който заема този пост в историята на Римокатолическата църква.

Роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, Превост произхожда от семейство с френски, италиански и испански корени. Завършва бакалавърска степен по математика във Виланова университет през 1977 г. Същата година постъпва в новициата на ордена на св. Августин, а през 1981 г. полага вечни обети. През 1982 г. е ръкоположен за свещеник в Рим. Придобива магистърска степен по богословие от Католическия теологичен съюз в Чикаго и докторска степен по канонично право от Папския университет „Св. Тома Аквински“ (Ангеликум) в Рим.

Той е прекарал по-голямата част от кариерата си като мисионер в Перу и е станал кардинал едва през 2023 г. От 2015 до 2023 г. е епископ на Чиклайо. 

Habemus Papam! (ГАЛЕРИЯ)

133 кардинали от 66 различни страни се събраха на 7 май, за да решат кой ще бъде следващият лидер на Римокатолическата църква. Първоначалният им брой беше 135, но двама кардинали - Антонио Канисарес и Винко Пулич, обявиха, че няма да участват поради влошено здраве.

Папа Франциск беше първият латиноамерикански папа. Той ръководеше църквата в продължение на 12 години, като се опитваше да насочи консервативната институция към модерния свят. Той въведе редица реформи и позволи дебати по въпроси, които предизвикват разногласия, като ръкополагането на жени и приобщаването на ЛГБТ католиците.

Преди конклава някои кардинали призоваха за приемственост с визията на Франциск за по-голяма откритост и реформи, докато други заявиха, че искат връщане към традицията.

Превост предизвика интереса на останалите кардинали с тихия си стил и подкрепа за покойния папа, особено ангажираността си със социалните въпроси и равенството.