/ iStock/Getty Images
Французите, преболедували COVID-19, ще имат възможност да бъдат ваксинирани срещу това заболяване, но не по-рано от три месеца след появата на първите симптоми. Това се казва в актуализираните препоръки за ваксинация от Висшия комитет по здравеопазване (HAS) на Франция, откъси от които са цитирани в събота от вестник „Фигаро“, съобщава ТАСС.

Експертите отбелязват, че „наличните данни до момента не ни позволяват да разберем дали има някаква полза от ваксинацията на тези, които вече са се заразили с SARS-CoV-2“. От друга страна, след тримесечно проследяване, „няма значителни странични ефекти при ваксиниране на хора, които вече са имали COVID-19“.

"На този етап не е необходимо систематично да се ваксинират хора, които вече са преболедували симптоматичен COVID-19. Тези хора, обаче трябва да могат да се ваксинират, ако желаят, след консултация с лекар. В този случай изглежда за предпочитане да се спазва минимален период от три месеца от момента поява на симптоми ", се казва в документа.

В същото време комитетът не препоръчва да се разчита на данни от кръвни тестове за определяне на имунитет към болестта, тъй като "в момента е трудно да се определи имунологичен маркер, който да говори за защита срещу ТОРС-CoV-2". Учените също така силно препоръчват да се направи тест за коронавирус и да се изчака отрицателен резултат за всички, които искат да получат ваксина, но знаят, че наскоро са били в контакт с носител на болестта.

По-голямата част от французите обаче няма да могат да получат ваксината до пролетта на 2021 г. В актуализираните препоръки HAS потвърждава, че работниците и жителите на старчески домове и лекари, които са в контакт с пациенти с COVID-19, ще бъдат първите, които ще бъдат защитени от вируса. Организацията обаче отбелязва, че в някои случаи в ранните етапи ваксината може да бъде получена и от тези, които не са включени в списъка с приоритетни групи от населението, например хора с имунодефицитни състояния, кръвни заболявания или бъбречна недостатъчност. Те ще включват и хора с тризомия 21 (синдром на Даун), за които рискът от развитие на тежка форма на заболяването или дори смърт е особено висок.

Бременните жени все още не са приоритет за ваксинация, тъй като по подразбиране са били изключени от клинични изпитвания. Комитетът обаче е готов да актуализира препоръките за тях веднага щом станат налични съответни научни доказателства.

Френският премиер Жан Кастекс представи на изслушване в Народното събрание (долната камара на парламента на страната) стратегия за ваксинация на населението, според която първата фаза ще започне в края на декември. Той уточни, че през първата фаза (6-8 седмици) ще бъдат ваксинирани около 1 милион души, които са изложени на най-голям риск от заразяване с COVID-19. Втората фаза ще обхване още 14 милиона французи, а третата фаза за останалото население трябва да започне в края на пролетта.

Според Кастекс, досега властите са закупували ваксини от „Pfizer“ и „Moderna“, но в бъдеще страната може да закупи още поне две марки ваксини, ако бъдат успешно тествани и одобрени за употреба. Общо са поръчани около 200 милиона дози за 100 милиона души, като се вземе предвид факта, че всеки ще изисква две инжекции. Ваксинациите във Франция ще бъдат доброволни, хората ще получат възможност да се ваксинират у дома.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ваксинацията срещу коронавирус в страните от ЕС ще започне на 27-29 декември, но френските власти все още не са посочили конкретна дата. По-рано Европейската агенция по лекарствата (EMA) обяви, че ще вземе решение за ваксина, разработена от консорциум от „Pfizer“ и „BioNTech“ на 21 декември. На свой ред Европейската комисия обяви, че 2 дни след това ще може да разреши употребата на ваксината в страните от ЕС. 
БГНЕС