Неизвестни въоръжени нападатели убиха четирима гости в популярен сред западните граждани луксозен курорт близо до столицата на Мали
Неизвестни въоръжени нападатели убиха четирима гости в популярен сред западните граждани луксозен курорт близо до столицата на Мали / БГНЕС
Неизвестни въоръжени нападатели убиха четирима гости в популярен сред западните граждани луксозен курорт близо до столицата на Мали - Бамако. Пети гост на курорта е в неизвестност, съобщи източник по сигурността, цитиран от Ройтерс.

Дипломат номер на ЕС Федерика Могерини съобщи, че сред убитите има португалски гражданин и малийка, които са работили за ЕС в Мали, предаде Франс прес. Португалецът е бил част от мисията на ЕС за обучение на малийски военни, а малийската гражданка е работила в делегацията на ЕС в Мали, поясни Могерини.

На 18 юни властите на Мали потвърдиха смъртта на двама души, единият от които бе идентифициран като човек с двойно гражданство - френско и габонско, допълва Ройтерс.

Силите за сигурност, подкрепени от френски войници и войници на ООН, реагираха бързо на вчерашното нападение и спасиха 36 души, включително 13 френски граждани.

Петима души, заподозрени, че имат нещо общо с нападението бяха арестувани, предаде Франс прес, като цитира малийския министър на сигурността Салиф Траоре. Пред Радио Франс ентернасионал министърът каза, че петима терористи са убити при операции, продължили през цялата нощ. "Това несъмнено беше терористична атака", предаде Ройтерс.

Тази сутрин районът на курорта все още беше отцепен, а малийска част за борба с тероризма претърсваше мястото за изчезналия. Над курорта кръжеше хеликоптер на ООН, каза очевидец.

До момента никой не е поел отговорност за нападението. При предишни атаки срещу западни мишени в Мали и района на Западна Африка отговорност са поемали Ал Кайда и други ислямистки групировки.

Френският президент Еманюел Макрон е разговарял с лидера на Мали Ибрахим Бубакар Кейта след нападението и е обещал пълна подкрепа от страна на Франция, казаха от канцеларията на Макрон.

Френски войски и около 10 000 войници от мироопазващите сили на ООН участват в усилията за стабилизиране на Мали, бивша фреска колония, след като през 2013 г. Франция се намеси, за да прогони джихадисти и съюзените с тях туарегски бунтовници, завзели година по-рано пустинната северна част на страната, припомня Ройтерс.
БТА