Бъдещето на съвременните оперни певци е неизвестно. Това заяви Райна Кабаиванска по време на представянето на 12-ия Международен майсторски клас под нейно ръководство. Операта има нужда от изпълнители, които да бъдат завършени артисти.
По думите на оперната певица, пазарът вече е неделима част от изкуството, което поставя изпълнителите пред не леката задача да могат на практика всичко, за да си осигурят място в най-добрите оперни театри. Тази година на кастинга за майсторския й клас са се явили над 40 кандидати от 9 страни, сред които млади изпълнители от България, Италия, Корея, Полша, Русия, Пуерто Рико и Гърция. Традиционно майсторският клас ще завърши с концерт в партньорство със Софийската опера и балет на 20 септември.


По думите на Райна Кабаиванска преди 12 години, в началото на майсторските й класове у нас, културата в България е имала бъдеще, но сега твърди, че е по-скоро песимист, а бъдещето на артистите у нас определя като неизвестно.
„Може би има някакво отдръпване от изкуството. Не всички успяват. Аз съм имала стотици ученици. Тези, които същност правят кариера, може би са 15 души, истинска кариера", обясни Кабаиванска.


По думите на световноизвестният български сопрано глас, с напредъка на технологиите изкуството се променя и губи своята емоционалност. Според оперната певица, вече не е достатъчен само гласът.
„Това, което ме ужаси, е, че сега се правят музикални композиции с компютър. Изкуството, според мен, трябва да бъде емоция, трябва винаги да бъде свързано с човека. Днес изключителният глас не е това, което се търси. Певецът трябва да е музикант, трябва да е артист, трябва да е акробат, всичко", допълни още оперната легенда.
В края на годината предстои да бъде завършен и филмът за работата на Райна Кабаиванска като преподавател и постиженията на нейните ученици. Проектът ще бъде реализиран от Българската национална телевизия и ще се използва за музикална визитка на България в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г.

