42 702 са регистрираните кандидати за общински съветници и кметове
42 702 са регистрираните кандидати за общински съветници и кметове / снимка: БГНЕС, архив

Общият брой регистрирани кандидати за общински съветници и кметове е 42 702, информираха на редовния си брифинг от Централната избирателна комисия. Броят може да се промени, защото всеки кандидат може да се откаже от надпреварата всеки момент преди деня на изборите, уточни говорителката на ЦИК Камелия Нейкова.

За кмет на община са регистрирани 1605 кандидати, за кмет на кметство - 10 072 , за кмет на район - 696, а кандидатите за общински съветници са 35 771. Едно лице може да бъде едновременно кандидат и за кмет, и за общински съветник, така че посочените цифри не бива да се сумират, за да се получи общият брой, посочи Нейкова.

В Централната избирателна комисия днес представиха пред журналисти клиповете, изработени от комисията като част от разяснителната кампания за местните избори на 25 октомври.

Камелия Нейкова информира, че през последната седмица Комисията е взела решения, свързани с реда за предоставяне и изразходване на средства за медийни пакети в националния референдум. За да могат партиите да се възползват от тази законова възможност, те трябва да отговорят на редица условия, припомни Нейкова.

Общинските избирателни комисии, ЦИК и печатниците са в предпечатна обстановка за отпечатване на хартиените бюлетини. След утвърждаването им от съответната ОИК ще започне и отпечатването им, каза Нейкова.

До 4 октомври е срокът, в който избирателите с трайни увреждания могат да подадат заявления за гласуване с подвижна изборна кутия. Ако пропуснат този срок, могат да го направят отново на 19 октомври, припомниха от ЦИК.

На 10 октомври пък изтича крайният срок за подаване на заявление за гласуване по настоящ адрес. За да се гласува на предстоящите местни избори по настоящ адрес, а не по адрес в личната карта, трябва да се подадат две отделни заявления до кметската администрация за включване в списъците по настоящ адрес.

Също до 10 октомври е срокът за подаване на заявления за гласуване на определено място. То позволява на избирателя да гласува за националния референдум в секцията, в която трябва да гласува и за местна власт, обясниха от ЦИК.

На 14 октомври всички кметове на общини трябва да обявят на видно място списъците и на интернет страницата на общините на заличените лица. До 17 октомври всеки избирател може да поиска отстраняване на непълноти и грешки в избирателния списък с писмено заявление до кмета на общината.

На 23 октомври в 24.00 ч. се обявява краят на предизборната кампания. Резултатите от социологическите проучвания не могат да се обявяват до края на изборния ден - 19.00 ч. на 25 октомври, припомниха от ЦИК. ОИК обявяват края на изборния ден не по-късно от 20.00 ч. на 25 октомври.

До 24 часа от приключването на гласуването, като за гласувалите в референдума от чужбина важи до 19.00 ч. местно време, СИК трябва да отчетат резултатите от гласуването и да предадат протоколите на ОИК.

Никоя партия няма да получава пари от финансовата подкрепа наречена „Медийни пакети” за агитация в референдума и ние стриктно ще следим това да не се случва, каза в отговор на въпрос Цветозар Томов.