Тайните помощници – кокаин и риталин
Тайните помощници – кокаин и риталин / снимкa: БГНЕС

Често работата по високите етажи изисква голяма концентрация, постоянен прилив на нови идеи и добро настроение. Много германци посягат към психотропни медикаменти или наркотици, за да успеят да изпълнят тези изисквания. Към "тайните помощници" за справяне с динамичното ежедневие се числят амфетамините и кокаинът, съобщи БГНЕС.

Около 1,5 милиона германци консумират или са консумирали кокаин, разказва Йенс Раймер, ръководител на Германското дружество за изследване и терапия на наркотичните зависимости. През последните години се забелязва тенденция на леко покачване на консумацията в сравнение с останалите страни членки на ЕС. Консумацията на амфетамини също е доста голяма. Ползват се и стимулиращи медикаменти като Риталин и Биозак, познат в САЩ като Прозак.

Риталинът е средство, което се предписва на деца с хиперактивност и дефицит на концентрация. При възрастните средството води до повишаване на концентрацията и работоспособността. Често се посяга и към антидепресанти като Прозак, чието мотивиращо действие при здрави хора обаче не е клинично доказано, казва психиатърът Раймер, цитиран от Дойче веле.

Злоупотребата с медикаменти не остава без последици. "По принцип има определена граница на физическата способност на даден организъм. Медикаментите могат да подобрят краткосрочно издръжливостта. В този случай обаче липсват фази на покой. Ако медикаментите се пият половин или една година, то това в крайна сметка предизвиква нервна криза. Ресурсите на организма се изчерпват и тогава човек се нуждае от по-дълга възстановителна фаза", казва д-р Раймер.

По неговите думи, в Германия напоследък се създават все повече места за терапия на наркотични и медикаментозни зависимости, за хора, които продължават да упражняват професията си. Терапиите са по-кратки, но и по-интензивни. Часовете за терапия са през почивните дни или след работно време. Увеличаването на подобни места може да се тълкува като свидетелство за увеличаването на броя на зависимите.

Статистики за зависимост от наркотици и медикаменти на работното място все още не съществуват. Раймер и колегите му обаче наблюдават следната тенденция: "За да удовлетворят нарастващите изисквания на обществото, някои посягат към лекарства, предназначени за хора с тежки психически заболявания. Пионер в това отношение е Америка, където антидепресантът Прозак намира голямо разпространение. В Германия тази тенденция все още не е обезпокояваща, но подобно развитие, разбира се, не в такива измерения като в Америка, но не е изключено и тук", казва психиатърът Раймер.