/ iStock/Getty Images
Плачът не само успокоява, но и регулира сърдечния ритъм, съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на австралийски учени.

Известно е, че сълзите помагат за справяне и възстановяване от трудни ситуации. Това се обяснява с психологични или биологични промени, с изхвърляне на токсини. Учените от университета на Куинсланд са решили да проверят това.

Защо плачем, колко вида сълзи има и защо ни става приятно след „един хубав рев“?

Екипът, ръководен от Леа Шарман, е работил със 197 жени, гледали тъжно или неутрално видео 17 минути. Учените са предпочели жени, защото те са по-склонни да плачат от мъжете. От 132-те участнички, гледали разстройващ клип, 71 се разплакали. Останалите останали спокойни. След това учените подложили участничките на физически стрес - потапяне на ръката в ледена вода, докато издържат. През целия експеримент било следено дишането и сърдечният им ритъм. Проби от слюнката послужили за измерване на хормона на стреса кортизол.

Колко често плачат мъжете и жените?

Резултатите показаха, че "ревлите" поддържат стабилно дишане, а пулсът им се забавя, докато при другите дишането се учестява. Разлика в кортизоловите нива и издръжливостта към болка няма. 

iStock/Getty Images

"Това предполага, че плачът помага общо за поддържане на биологична хомеостаза" - пишат авторите. Хомеостаза е процес на поддържане на постоянна вътрешна среда, включително сърдечен ритъм и кръвно налягане. 

Плачат ли повече съвременните мъже?

Възможно е плачът да успокоява именно чрез забавяне на дишането и регулирането на пулса. 

В реалния живот обаче - например при загуба на близък или раздяла, плачът може да предизвиква различни биологични реакции. 

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата ни във Facebook тук
БТА