Правилно ли употребяваме думата идиот?
Правилно ли употребяваме думата идиот? / Thinkstock/Getty Images

Правилно ли употребяваме думата идиот? Думата идиот използваме, когато искаме да определим някого като не особено умен, дори да го обидим. Тя обаче съответства на определено медицинско състояние. Правилно ли я употребяваме и не е ли некоректна? Какво точно означава? Същото се отнася и за думата кретен.

Отговора на днешната Питанка можете да слушате ТУК

Да, това са думи, които обозначават хора със забавено умствено развитие, но всъщност се използват непрекъснато в ежедневието. В тях обаче има доста любопитни нюанси. И сега ще ги разкрием. Идиот означава умствено изостанал едва от 1900 година. Доктор Хенри Годарт, известен американски психолог от началото на XX век, предлага квалификация на степените на интелектуално развитие. Именно той вкарва думата идиот за хората, останали в умстевно отношение на нивото на 3 годишните или с IQ под 30. Така идиот става синоним на човек със забавено умствeно развитие. Но това, както разбрахте, се случва сравнително късно.

Думата обаче е съществувала доста преди това. Вие веднага ще се сетите за „Идиот" на Достоевски, където алюзията е със странен персонаж, не e адаптиран към средата, но в никакъв случай умствeно изостанал. И Достоевски съвсем не търси тази асоциация. Княз Мишкин не е наречен така обидно или подиграватeлно. Всъщност идиот идва от гръцки и означава граждани, индивиди, непрофесионалисти в определена област. Коренът е идиос - собствен, частен. Латинският взаймства тази дума, идиотът е буквално обикновен човек. Едва в късния латински се добавя значението на необразован, прост човек. А в края на XV век идиотите са по-скоро неконформистите, хората, които не желаят да се движат по установените правила или не могат да се движат по тях. По смисъла на атинската демокрация идиотът е обратното на активният гражданин, на политика. Това е човекът, който няма отношение към социалните дела и затова преценката му в това отношение е лоша. Идиоти са били хората, които не са политици или военни, тоест обикновените. Ето как преди да стане психологически термин, идиот е означавало само човек, който не е на мястото си в определена среда, не се вписва в нея и не може да се адаптира. Това е смисълът и на „Идиот" на Достевския. Така че дори не е обидно, че всички ние сме идиоти по смисъла на античната дума.Точно такива сме си.

Що се отнася до думата кретен, тя е малко по-особена. Още от XVIII век с термина кретенизъм се описват хора с умствени увреждания. Става въпрос обаче за определени региони в Алпите, където е имало цели села с умствено изостанали хора. Дължало се е се на липсата на йод в почвата и оттам в храната. Йододецфицитът води до умствени увреждания и още ранните медици са открили тази връзка между въпросните планински селища и почвата, макар че понякога са го отдавали на лошата вода или въздух. Така започва да се говори за алпийски кретенизъм като медицинско понятие. Но кретен идва от разговорен френски- кретиен означава буквално християнин. Макар и умствено изостанали тези хора все пак са били християни, божи създания.

Така че кретен днес значи умствено изостанал, но самата дума произхожда от християнин. Като прибавите и това, че идиот пък значи обикновен гражданин, преценете доколко употребяваме правилно думите идиот и кретен и необходимо ли е да се обиждате, когато ги чуете по ваш адрес.

Ако имате още въпроси, питайте Питанка. Можете да го направите на страницата на Питанка във Facebook.

Още интересни въпроси, както и техните отговори можете да намерите тук

Питанка има и видео канал във VBOX7, където можете не само да четете и да слушате, но и да гледате