Изразът "гледа през розови очила" не е само метафора, а биологична реалност - в добро настроение хората са способни да виждат повече, отколкото, когато са в лошо, се казва в статия на психолози от Университета на Торонто, публикувана в научно списание.
"Доброто и лошо настроение сменят режима на работа на зрителната кора на човешкия мозък. Нашето изследване показва, че когато сме в добро настроение, зрителната кора получава повече информация, докато когато сме в лошо води до "тунелно зрение", отбелязва професор Адам Андерсон, цитиран от БГНЕС. Той и колеги му успяха да определят как мозъкът обработва визуалната информация, когато човек е в добро и в неутрално настроение.
На участниците в експеримента за кратко време (0,3 секунди) са показани колажи, състоящи се от малка фотография на лице в центъра, обкръжена от "пейзажи", например изображение на фасади на къщи. За да съсредоточат вниманието върху лицето в центъра, участниците в експеримента са били помолени да определят пола на човека. Установено било, че хората в лошо настроение са виждали лицето в центъра, но не са различавали обкръжаващия го "пейзаж". Точно обратното се е наблюдавало при хората в добро настроение. Те са виждали не само лицето, но и това, което го е заобикаляло.
"В добро настроение хората могат да опознаят повече заобикалящи ги обекти, което може би звучи като добра новина, но това също така може да доведе до разсейване на вниманието", отбелязва един от авторите на изследването Тейлър Шмиц.