Съдебният процес е свързан със загубата на много време, нерви и пари, това важи в пълна степен до семейни спорове, кавги между съседи или делба между роднини. Малко хора знаят обаче, че тези казуси могат да се разрешат чрез медиация - независимо дали по случая се води вече дело или не. Медиацията има за цел да се стигне до споразумение между страните в извънсъдебна среда.
За целта се определя медиатор, който посредничи на срещи между страните, а крайната цел е в рамките на няколко сесии те да си стиснат ръцете и да се стигне до споразумение, което да бъде одобрено после от съда. Тази практика става все по-популярна у нас и вече в Центъра по медиация към Софийския районен и градски съд се решават по над 100 спора на година.
Съдействието на медиаторите е изцяло безвъзмездно за висящи дела.
Медиацията е лесен и достъпен способ за постигане на взаимно изгодно споразумение между две страни. Независимо дали е в рамките на съдебно дело или не, медиацията се ръководи от трето неутрално лице, имащо за цел да подпомага спорещите страни за постигане на оптималното решение на спорните въпроси. Чрез медиацията се спестява много време, средства и допълнително нажежаване на отношенията между двете страни.
„Медиаторът не е арбитър, той не е съдия. Той дава възможност на страните в една неформална обстановка, различна от съда да опитат да достигнат до взаимноизгодни варианти за споразумение. Тук не включваме споразумение за целия спор. Страните могат да се споразумеят за части от спора и да продължат за онези неща, по които спорят, в съда. Могат да се разберат само за част от нещата, така че да достигнат до някакви приемливи споразумения. Много добри примери за медиация мога да дам по брачни и семейни дела. Там не съда, а родителите, са онези хора, които трябва да вземат правилните решения за техните деца. По такъв тип дела имаме сериозен успех относно броя на спогодбите”, разказа пред Дарик Лъчезар Насвади от Центъра за спогодби и медиация към Софийския районен и Софийския градски съд.
„Ролята на съдията е да окаже на страните за възможността да се възползват от процедурата по медиация”, допълни той.
След като научат за възможността да решат проблема си, без да се налага да водят дълги и мъчителни съдебни борби, страните са насочени към Центъра по медиация, където им бива определен подходящ за случая посредник. Съдиите по граждански дела са длъжни да обясняват на идващите при тях за възможността конфликтът да бъде решен чрез извънсъдебна спогодба. Все по-голям брой магистрати спазват това правило, обясни съдията от Софийския районен съд Борис Динев и разясни, че едно от дружествата, които най-често прибягва към медиация е „Топлофикация”, известна с големия брой дела, в които участва.
„Всяко дело би могло да се каже, че е подходящо за медиация. В България медиацията е по-силно развита по граждански дела, особено силно развита по брачни дела, които се гледат в Софийския районен съд. Удобно е да се реши спор при развод за издръжка на деца чрез медиация, особено подходящи са междусъседски спорове в рамките на етажна собственост. Особено подходящи са спорове, където има силен личен елемент, примерно, когато има обида клевета. Обикновено зад развитието на едно съдебно производство, стоят лоши отношения между страните. Има случаи, когато съд постига медиация по трудови спорове, когато проблемът на страната - работникът и служителят, който води дело, е по-добро отношение, което иска да получи към себе си. Медиацията дава една съвсем нова плоскост на развитие на отношенията между страните, тъй като може да се изследват техните отношения, което по принцип е недопустимо в един съдебен процес”, коментира Динев.
„Една спешна медиация може да се случи в рамките на два часа. Възможно е да се наложат и няколко сесии от медиации, но общо взето около месец е необходим, за да се реши един спор с медиация. Решение на първа инстанция по гражданско дело може да се получи след около година, а след това страната трябва да изчака развитието на производството в още една или две инстанции, в зависимост каква е цената на иска. Докато изчака всички правни способи, за да постигне едно решение, което да изпълни”, допълни той.
„Медиацията има и друго предимство. След като страните сами са постигнали решението на спора и са уредили последиците, е много по-вероятно те да ги изпълнят доброволно. При един тежък съдебен процес е възможно след приключването му, страната, която е загубила спора, да се опита да забави изпълнението на решението”, разкри още Борис Динев.
След срещата с медиатор, страните не са длъжни да продължат процедурата. Те могат да я прекратят и да се върнат в съда, където да продължат с хода на делото. Успешният завършек на медиацията е споразумението, което после да бъде одобрено от съда и по този начин да се сложи край на процеса. Все пак изглежда, че медиацията най-подходяща за разрешаването на точно определени спорове.
„При разводите обикновено не постигаме споразумение за два-три-пет часа. Там се изисква повече работа, защото там най-важното, за което работим, е да изберем най-добрия вариант за детето, а не толкова да помирим родителите. В началото се опитват да се обиждат, случва се изключително честно, но медиаторите прекратяват всякакви такива опити”, коментира Яна Гунчева разказа повече за бракоразводните и семейни случаи от нейната практика като медиатор.
Тя разказа и конкретен случай от практиката си: „При нас дойдоха двама родители, които много дълго време са били заедно, много са се обичали, изключително интелигентни, заемащи високи постове, но в един момент бяха спрели да се чуват. Бяха започнали да извършват действия, които не са привични нито за единия, нито за другия в живота им. Имаха две деца. Всеки от родителите смяташе, че другият иска нещо за себе си, нещо напълно различно, нещо да направи с децата, което е вредно за тях. В момента, в който успяхме да ги разделим и да се срещнем с тях, установихме, че те искат едно и също за децата. Те имат толкова близки планове, и толкова почти еднакви решения взимаха, всеки един по отделно, но проблемът беше, че отказваха да комуникират нормално. Също така смятаха, че нито един от тях не иска да подпише с другия споразумение. Препоръчахме им да спрат по взаимно съгласие делото за шест месеца, да подпишат временно споразумение. Направиха го, подписахме споразумението, то започна да се изпълнява и в един момент то беше дотолкова разширено от тях и дойде време да подпишат окончателно споразумение, техните отношения бяха значително подобрени”.
Понякога медиацията може да помогне не само за решаването на определен текущ спор, а на дългогодишна вражда, породила след себе си серия от дела.
„Има случаи, когато спорът между страните не се изчерпва само от едно дело. Много общи отношения и омразата, която понякога води страните, стига дотам, че по един спор се образуват пет-шест дела. Именно тук е много важна задачата на медиатора - да успее да намери какви са истинските интереси на страните, да конкретизират какъв точно е спорът, и, докато работи за подобряване на отношенията между страните, те сами да разберат какъв е техния интерес, и да постигнат едно решение, което да обхване предмета на няколко дела. Нещо, което на теория няма как да се случи в едно съдебно производство, тъй като съдията не може да се занимава с неща извън предмета на делото. Имаме успешни медиации, при които се е случвало въз основа на едно добро споразумение между страните, да се прекратят седем дела в Софийския районен съд”, коментира Борис Динев.
Медиацията е и материално по-евтина. Съдебната такса съдържа в себе си част от стойността на претенцията и това без да се броят парите за евентуални експертизи, участие на вещи лица, адвокатска защита. Освен към Центъра по медиация, желаещите да изгладят конфликтите си по този начин могат да потърсят и помощта на частни медиатори, като при тях цената е около 100 лева на час.

Все повече хора търсят решение на съдебни спорове чрез медиация
67878
Все повече хора търсят решение на съдебни спорове чрез медиация
1 ден
Жените в мъжката надпревара за режисьорски Оскар (СНИМКИ)
В една обичайна година суматохата около раздаването на наградите Оскар вече щеше да ...
1 ден
Ще доведе ли пандемията до вълна от разводи?
Приема се, че трудностите обичайно сплотяват двойките. Но според проучване на социологическия ...
4 дни
Любов като от приказка: Неодобряваният младоженец Филип и непоколебимата Елизабет
Зад кралица Елизабет Втора, задържала се като "стабилна скала" десетилетия наред на ...
"Нямам плочки, имам целулит и стрии" - Мона Гочев със страхотно послание към всички жени
Мона Гочев за пореден път доказа защо обожаваме да я следваме. Страхотната мама сподели колаж от две ...
4 дни
Принц Филип - голямата любов, силата и опората на британската кралица
Две крачки зад нея, той вярно следваше кралица Елизабет Втора повече от 73 години. Далеч ...
4 дни
За да го запомним с усмивка: Най-забавните лафове и гафове на принц Филип през годините
Принц Филип, съпруг на британската кралица Елизабет Втора, почина на 99-годишна възраст, ...
6 дни
Сунгарска: Хората трябва да си дават сметка, че лекарят не е Господ
За първи път тази година Световният ден на здравето не е празник и няма да бъде празничен ...
6 дни
Как да говорим с хора, убедени в конспиративните теории за COVID-19
Теориите за конспирацията по повод COVID-19 създават сериозни проблеми, като разколебават ...
7 дни
Медици в Полша: Болниците са под такъв натиск, че се изписват неизлекувани пациенти
Полските болници се борят с огромния брой заразени с COVID-19 след мащабното разпространение ...
7 дни
Приключи ли безпрецедентният публичен конфликт в йорданското кралско семейство?
Йорданският принц Хамза се закле във вярност към брат си, крал Абдула Втори, гласи заглавие ...
05.04.2021
Дворцовата интрига в Йордания: Образът на стабилно кралство се разклаща за първи път
Безпрецедентни публични критики срещу монархията в Йордания от висш член на кралското ...
31.03.2021
Китай затвори пазарите за диви животни, но опасността си остава (ВИДЕО)
Пандемията от коронавирус принуди Китай да забрани търговията с диви животни за консумация. ...
30.03.2021
Как тихо ни тровят - скритите отрови в човешкото тяло (ВИДЕО)
Те са навсякъде и тихо ни тровят: така наречените "вечни химикали", които сериозно увреждат ...
29.03.2021
Един ден от затворническия живот на руския опозиционер Алексей Навални
Затвореният в наказателна колония руски опозиционер Алексей Навални заяви, че охраната ...
26.03.2021
Животните, които могат да ни научат на ум и морал (СНИМКИ)
Хората винаги са си мислили, че са най-големите умници, крачещи под слънцето, бидейки ...
26.03.2021
Глад в Сирия - неописуема трагедия в една разсипана страна (ВИДЕО)
Насилие, глад, смърт: трагедията в Сирия е неописуема. Милиони хора, включително много ...
23.03.2021
Джеф Безос: В Космоса ще се случат абсолютно невероятни неща
Пътнически полети в Космоса, хотели за туристи на Луната и фабрики, с които да се изнесат ...
19.03.2021
Байдън нарече Путин убиец. Как ще се отрази това на руско-американските отношения?
Президентът на САЩ Джо Байдън даде на 17 март интервю за телевизия Ей Би Си и запитан ...
19.03.2021
„Безалкохолни“ барове създават настроение без високи градуси
Има нещо, което липсва при новия вид барове, появяващи се по целия свят - алкохолът.
Насочени ...
19.03.2021
Две десетилетия обтегнати отношения между Путин и президентите на САЩ
Наречен от Джо Байдън "убиец", който ще трябва "да си плати" за намесата в изборите в ...
18.03.2021
В година на затворени кина и отложени премиери: 10 филма от холивудския награден сезон
Измина една необичайна за киното година, през която пандемията от COVID-19 затвори киносалоните ...
18.03.2021
Американците и Флорида: любов и омраза във време на пандемия
Това се превърна в навик по време на епидемията от новия коронавирус. Плажовете на ...
16.03.2021
Номинациите за Оскар: Разнообразие и изобилно дамско присъствие
Настоящата година е рядкост - повечето изненади в номинациите за наградите Оскар са ...
12.03.2021
Какво трябва да знаем за ваксината на Janssen
Европейската агенция за лекарствата даде зелена светлина за използване на ваксината ...
12.03.2021
Ще си отиде ли новият коронавирус?
Ще си отиде ли някога новият коронавирус? Никой не знае със сигурност.
Учени смятат, ...
11.03.2021
Международният интерес към Луната се възражда
Правителствата на Русия и Китай подписаха меморандум за разбирателство относно създаването ...
10.03.2021
Защо синът на принц Хари и Меган не е принц?
Едно от най-драматичните твърдения в интервюто пред Опра Уинфри на британския принц ...
10.03.2021
Кралицата на медиите Опра разкри греховете на монархия с 1200-годишна история
Имаше кралски жертви и злодеи в интервюто с Опра Уинфри, в което Хари и Меган казаха ...
09.03.2021
Да си тръгне или да остане? Байдън се опитва да рестартира мирния процес в Афганистан
Да си тръгне или да остане? Изправен пред дилемата на крайния срок за напускане на Афганистан, ...
09.03.2021
Светът коментира: Има ли расизъм в британското кралско семейство
Повече от 24 часа след като бе излъчено интервюто на Опра Уинфри с британския принц ...
08.03.2021
Секс, лъжи и абдикация: скандалите в британското кралско семейство
Абдикацията на крал Едуард Осми и сегашната криза с принц Хари и съпругата му Меган ...
05.03.2021
Как са се развили правата на жените през изминалия век
Право на глас, аборти, противозачатъчни, политически паритет, равнопоставеност в трудовото ...
04.03.2021
Смайващите домашни любимци на политиците
Всички с умиление си спомняме огромното внимание, което отделиха световните медии ...
01.03.2021
„Манк“, Мария Бакалова и „Момиче с потенциал“ – големите изненади на Златен глобус
След седмица, изложила на показ липсата на разнообразие сред членовете на Асоциацията ...
01.03.2021
Суичъри, пижами и бляскави рокли: Какво облякоха звездите на наградите Златен глобус (СНИМКИ)
Блясъкът се завърна на виртуалната церемония по раздаване на наградите Златен глобус, ...
01.03.2021
El Pais: Ваксината AstraZeneca – грешките, помрачили историята на успеха
Ръководителите на англо-шведския фармацевтичен гигант AstraZeneca откриха, че е по-лесно ...
13.01.2021
Удар със стик – как голфът перна гордостта на Тръмп (СНИМКИ)
Голфът обедини сили с някои от големите звезди на баскетбола, водени от ЛеБрон Джеймс, ...
11.01.2021
„Балканизация“ и разпадане на САЩ предрича бивш британски външен министър
Бившият британски външен министър Дейвид Милибанд прогнозира "балканизация" за САЩ, ...
11.01.2021
Чужди корпорации управляват богатите водни ресурси на Балканите
Липсата на вода, особено на прясна и питейна вода, се превърна в актуален проблем в ...
07.01.2021
Социалните мрежи си измиха ръцете с Тръмп, но кръвта е и по техните ръце
Това, което не се позволява на останалите потребители на социалните медии, дълго бе ...
07.01.2021
Има 2 начина за свалянето на Тръмп преди края на мандата
Щурмът на Капитолия от привърженици на президента на САЩ Доналд Тръмп вчера предизвика ...