Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем в „Седмицата” на Дарик.
Какво предприемате, за да няма наводнения тази пролет?
Това, което законът повелява, указания, с които обръщам внимание на всички тези, които носят отговорност - общински кметове, областни управители, министри, за поддържане на нивата на реките и на хидросъоръженията в изправност и готовност за посрещане на пролетните води.
Тоест вие, вашите възможности спират само да давате указания?
Законодателят така е преценил. Така че всички указания, които съм спуснала съответно бяха последвани от заседания на нашите директори, териториалните на Министерство на държавната политика при бедствия и аварии, съвместно с кметовете на общините и областните управители. Тези заседания се проведоха в абсолютно всички области на страната. На тях беше отчетено състоянието и готовността на всяка една община, съответно очертани критичните зони, рисковите обекти и съответно мерките, които различните институции отговарящи за тях са приели и там, където са нямали възможност какви мерки могат да последват, за да не се допуска щета или не дай си боже и отнемане на човешки живот. Тези заседания приключиха.
Към днешна дата колко от 1955-те микроязовира в България са почистени и не представляват заплаха за пролетни наводнения?
На тези заседания стана ясно, че нямаме сериозна готовност за посрещане на топенето на снеговете и пролетното пълноводие. Това много ме притеснява и аз с огромна загриженост споделям с вас и със слушателите на Дарик радио, защото кметовете отново не са предвидили в своите бюджети средства за почистване на речните корита. Също така в указанията си наблегнах много сериозно на контрола, който трябва да осъществяват на строителството в заливните зони. Има такова нерегламентирано, незаконно строителство, както на временни постройки - обори, курници, градини и така също и на по-трайни като жилища. Това е изключително погрешно и опасно, защото може да окаже много сериозни проблеми на хората, които се нанесат там.
Тези постройки са незаконни.
А що се касае до микроязовирите, вие правилно подчертахте те са 1955 на територията на страната, от които 1800 са общински. Другите се намират в управление на Министерство на икономиката и енергетиката, на Министерство на регионалното развитие, на Министерство на земеделието и на Министерство на околната среда и водите. За микроязовирите проблемът също не е никак за подценяване. Господин Вълчев, ние с вас нееднократно сме обсъждали тези проблеми и знаете, че с вас и с вашите слушатели съм споделяла моето притеснение за това, че микроязовирите в началото на 90-те години някак са отдадени на общините без да се прави сметка, че общините първо нямат административен капацитет да контролират този тип хидросъоръжения, защото те нямат специалисти.
Ако трябва да онагледя това, което ви казвам с някакви цифри, за периода 2000-та година до 2007 година нашият университет, който има функцията да обучава такива строителни кадри, както ВИК инженери, хидротехонолози и така нататък, друг вид, ще ви споделя с вас цифрите, които имам официално от Министерството на образованието. Те са 250 хидро инженери и 305 ВИК инженери или сумарно 555 инженери такива имаме за последните седем години. А само общините са 265. Нали ви е ясно, че трудно бихме могли да очакваме от общините да осъществяват един професионален технически контрол на тези съоръжения. Другият проблем също е свързан и със средствата, които те не заделят в бюджетите си. Явно имат други по-важни приоритети като ремонт на сгради или улици, а не този тип обекти, които са особено критични и биха разрушили и ремонтираните улици и сгради.
Тоест общините нямат нито кадри, нито пари, с които да спрат наводненията, така излиза от това, което казахте.
Може и така да се перифразира това, което ви казах.
Какво прави България тогава?
Аз подкрепям предложението, което кметът на Велико Търново отправи като че ли от ефирна национална телевизия, да се открие един дебат за язовирите, на който да присъстват специалисти и представители на Министерство на околната среда и водите и други разбира се институции, с които да обсъдят къде е тяхното място и кой най-добре може да ги стопанисва и да отговаря за тях. Защото тези микроязовири трябва да бъдат бракувани, да бъдат унищожени, защото те са опасни. А друга част трябва да бъдат ремонтирани и реновирани, защото те също се явяват такива критични обекти.
Кой да каже обаче кое да се маха, кога да се маха, бракува, както казахте?
Специалистите, специалистите трябва да го кажат така. Такива специалисти има в четирите дирекции на Басейнова дирекция към Министерството на околната среда и водите, там се водят такива специалисти. Затова е нужен такъв дебат според мен, господин Вълчев. Няма нещо, което да не може да бъде променено. В началото на 90-те години така са мислели тогава управляващите на Република България, но сега ситуацията е коренно различна. Има различни промени, много предизвикателства имаме.
Ако ви разбирам правилно, госпожо Етем, вие опитахте и изчакахте да видите дали общините ще могат да се справят и сега констатирате, че те не могат да се справят с предотвратяване.
Господин Вълчев, това нещо го правя две години и половина вече и мисля, че вижда се края на този спор, кой какво има да прави и кой на кого ще прехвърля топката. Защото крайно време е да седнем представителите на различните институции на една маса и да уточним, ако се налага промяна на закон тя трябва да бъде направена. Ако се налага промяна на управление на този тип съоръжения, това трябва да бъде направено, защото само с констатации ние не бихме могли да гарантираме живота на хората и целостта на инфраструктурата. Аз най-много се радвам, че тези мои усилия чрез издаване на указания, посещения на място, срещи и разговори с различните институции, тъй че според мен добиват един завършен вид. Да има яснота, че това са сериозни проблеми, за които са необходими сериозни мерки и сериозни средства.
Тоест разбирам внушението на всичко, което казвате, че сте готова държавата да поеме управлението на микроязовирите вместо да се мъчат общините с тях, след като не могат да се справят.
Разбира се, че ако местните власти не могат да се справят, държавата трябва да не абдикира от тези задължения, като казва, че това е задължение на, говоря правителството извинявайте. Ние всички сме представители на държавата, правителството не трябва да си затваря очите от тази проблематика, а то трябва да търси решение на тези проблеми. Така че една такава дискусия час по-скоро трябва да бъде открита и съответно да се вземат много сериозни и спешни мерки.
А какво става с коритата на реките? Красимир Мирев само да цитирам, председателят на Сдружението но общините Красимир Мирев, той е кмет на Търговище, твърди, че са почистени основните речни корита. Вярно ли е това или не?
Аз не мога да се съглася с господин Мирев, че са почистени. Не всички и не навсякъде. Основният ангажимент, който имат общините, е да почистят реките и речните корита, които се намират на територията на общината в населените зони, защото те са по-критични и са рискови за живота на хората. Както ви казах, докладите, които получих от териториалните дирекции на Министерство на държавната политика при бедствия и аварии, не ми дават да съм спокойна. Но ако господин Мирев счита, че всички общини са готови, това ще го покаже само след един месец и времето. Дано да е прав.
Кои са най-опасните, къде ще бъде най-опасно след месец? От посещението ви в Търново миналата седмица стана ясно, че примерно язовир “Вятъра” там застрашава града.
Да. Язовир “Вятъра” в момента не бих казала, че е опасен за жителите на околните населени места и град Търново, защото той от 2004 година съответно е източен и в момента няма вода, няма от какво да се притесняваме. Но той има нужда от един сериозен ремонт, защото той е от (...) тип язовири, които трябва да поемат големите води. Той е опасен дотолкова колкото...
Той е бил затлачен с пръст, тиня.
...в близост до него преминава основния, централния водопровод на Търново, който е с диаметър на 1 метър и 10 сантиметра и е застрашен от скъсване, ако този язовир не бъде ремонтиран. Аз поех ангажимент пред кмета и общинските служители да внеса още на първото заседание на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане тяхната преписка и съответно да се опитаме заедно с комисията да осигурим някакви средства за започване на ремонтните, най-важните ремонтни дейности. Но за съжаление ние не бихме могли с този малък ресурс, който има Междуведомствената комисия, да решим всички проблеми, които сме констатирали.
Затова са необходими усилията както казах и преди малко на всички институции и най-вече на тези, които две години, три подред вече едни и същи изводи си правят. Например Министерството на регионалното развитие и благоустройство крайно време е да внесе в Министерски съвет предложение за намиране на ресурси бил той и заем, ако щете, от някаква международна институция за решаване на свлачищните проблеми в Република България.
Над 290 действащи свлачища има, които ежедневно, ежедневно създават проблеми, рушат инфраструктура, застрашават живота на хората. А с милион-два на година както отпуска Министерство на регионалното развитие в своя бюджет не може да се заличи дори и едно свлачище. Вторият проблем, който е изключително важен, също е свързан с контрола, който Министерство на регионалното развитие и благоустройството трябва да осъществява относно строителството. В България има огромно по мащаби строителство, огромна строителна дейност кипи навсякъде и в села, и в градове. Според мен доста сериозно е занижен контролът, а ние все пак се земетръсен район. Нека не забравяме, че се намираме в центъра на пет сериозни земетръсни епицентъра, Румъния, Сърбия, Гърция, Турция и съответно в страната имаме доста такива малки местни епицентрове, които ежедневно съответно напомнят за себе си.
Така че трябва да имаме и готовност евентуално за такъв тип бедствия, не дай си боже да ни се случи, затова трябва да завишим контрола на строителството. Другото министерство, което според мен трябва много активно и сериозно в най-скоро време да даде отговор на редица въпроси, които поставяме, е Министерство на околната среда и водите. Свързани с анализ и нова хидроложка карта във връзка с промените на климата, новите изисквания, състоянието на хидросъоръженията, тези язовири били то микроязовири или големи, с години не са почиствани, техният обем сигурно не е този, който всички знаем на книга, както е проектирано съоръжението. Така както и с промяна на Закона за водите, защото собствеността на водите в страната е доста разпиляна, което води до много сериозни проблеми и по-скоро води до безотговорност според мен. Така че има доста въпроси, по които трябва да вземем решение и то час по-скоро. Всички квалификации и наблюдения, които сме направили.

15 минути
Обвиненият в убийство на бездомник в Хасково остава в ареста
Обвиненият в убийство по непредпазливост на бездомник в Хасково Калоян Карагьозов ...
27 минути
Пловдивският апелативен съд отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани
Пловдивският апелативен съд отложи разглеждането на делото за отстраняването от длъжност ...
31 минути
НСИ: Средната брутна заплата в България за март е 2556 лв.
Средната брутна месечна работна заплата за месец март е 2556 лева. Броят на наетите лица ...
43 минути
Сметосъбирането в няколко столични района може да спре от 19 май
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите ...
44 минути
The New York Times: Проектът на Тръмп и зет му за изграждане на хотел в Белград съдържа фалшифициран документ
Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във ...
47 минути
Джорджа Мелони разговаря с папа Лъв ХІV
Премиерът на Италия Джорджа Мелони разговаря по телефона с новия папа Лъв Четиринадесети, ...
48 минути
Столичният общински съвет реши – ще има метростанция „СК ЦСКА“
СК ЦСКА ще се казва бъдеща метростанция на булевардите "Шипченски проход" и "Асен Йорданов", ...
50 минути
„Росатом“: Започваме нов етап в работата ни по изграждане на ядрена централа в Сърбия
Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" е готова да предложи на Сърбия ...
1 час
Коща: РС Македония трябва да изпълни договореното през 2022 г.
За да се постигне резултат по евроинтеграцията, трябва да се изпълни договореното ...
1 час
Закъсненията на учениците в София за днес ще се извиняват, ако са заради протестите в транспорта
Закъсненията на ученици за училище за днес ще се извиняват, след като се установи, че ...
1 час
Магията на Къщата с ягодите: 3D разходка ви очаква в архитектурното бижу на София
Едно от емблематичните места в сърцето на София, Къщата с ягодите, построена през далечната ...
1 час
Спират протестите на работниците от завод „ТЕРЕМ“
Спират протестите на работниците на завода „ТЕРЕМ - Хан Крум“ в Търговище.
Решението ...
1 час
Предложение: Всички болници да могат сами да определят цената за избор на екип
Всички болници да могат сами да определят цената за избор на екип, предлагат от Българската ...
1 час
Митничари иззеха голямо количество контрабандни стоки за дома и инструменти (СНИМКИ)
Митничари иззеха 27 560 контрабандни стоки от товарен автомобил, отклонен в района на ...
2 часа
39-годишна бургазлийка е била убита от съседка в Нидерландия
39-годишната българка Саша Нечева е починала след нападение с нож пред апартамент на ...
2 часа
Евростат: България е на четвърто място в ЕС по годишен ръст на БВП
Брутният вътрешен продукт (БВП) и на Европейския съюз, и на еврозоната е нараснал с ...
2 часа
Ставате по време на кацане? Нов регламент в Турция предвижда глоби за „недисциплинирани“ пътници
Глоби за пътници, които не спазват правилата на борда на самолетите, предвижда нов ...
2 часа
Тръмп: САЩ трябва да превземат Газа и да я превърнат в зона на свободата
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че иска САЩ да „превземат“ Газа и да я превърнат ...
2 часа
Нетърпимост към всички форми на насилие сред деца, заявява в декларация Столичният общински съвет
Ние, общинските съветници в Столичния общински съвет (СОС), като представители на местното ...
2 часа
Тома Биков: ПП-ДБ да номинират Терзиев и за кандидат-президент като е толкова добър кмет
Депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков призова кметът на София Васил Терзиев да си влезе ...
2 часа
Насилвана и държана в клетка: Съдят родителите на дете, малтретирано с години
Двойка от Ню Джърси е обвинена, че е затворила едно от двете си деца в кучешка клетка, ...
2 часа
Задържаха непълнолетни, драскали по фасадата на жилищна сграда в Перник
Седем непълнолетни са били задържани в специализирана полицейска операция в Перник, ...
2 часа
Електронният прием в първи клас във Варна започва на 19 май
На 19 май стартира електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 година, съобщиха ...
2 часа
НСИ: 3,5% е годишната инфлация у нас през април
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през април 2025 г. месечната инфлация, ...
2 часа
Европейската комисия: TikTok нарушава правилата на ЕС
Европейската комисия съобщи, че е изготвила предварителна оценка и е установила, че ...
2 часа
Празни рафтове и спрени онлайн поръчки: Кибератака порази Великобритания
Поредица от кибератаки срещу водещи хранителни вериги във Великобритания доведоха ...
2 часа
Кметът на Перник: Стачката на градския транспорт в София е проблемна и за перничани
Стачката на градския транспорт в София е проблемна не само за гражданите на столицата, ...
2 часа
Русия превзе две населени места в Източна Украйна
Руските войски превзеха населените места Новоалександровка и Торское (Новоолекасандривка ...
3 часа
Емоции, цветове и магия: Карнавалът в Габрово оживява през очите на майсторите на светлината
Габрово вече гърми от емоции, цветове и карнавална магия, а тази година към феерията ...
3 часа
Въвежда се контрол в реално време при предписване и отпускане на продукти, заплащани от НЗОК
От 1 юни въвеждаме контрол в реално време при предписване и отпускане на лекарствени ...
3 часа
Премахнаха електронната гривна на Никола Саркози
Никола Саркози беше освободен условно и на 14 май му беше премахната електронната гривна, ...
3 часа
„Златни младоженци“: Двойки, венчани преди 50 години, подновиха брачните си клетви в Търговище
Четири семейни двойки участваха в тържествената церемония „Златни младоженци“, организирана ...
3 часа
Петков: Искам да кажа на всички софиянци - не се връзвайте на димките, които ви пускат
Всички софиянци плащат цената - не могат да отидат на работа, стресират се, децата не ...
3 часа
Много игри, музика, смях и забавления очакват децата на 1 юни в зоопарка във Варна
Много игри, музика, смях и забавления очакват децата на 1 юни в зоопарка във Варна.
...
3 часа
Застреляха бременна израелка на Западния бряг, докато пътува към болницата
Бременна израелска заселничка беше убита при стрелба в окупирания Западен бряг, което ...
3 часа
Атанас Атанасов за трусовете и протестите: ГЕРБ си отмъщават, че загубиха изборите в София
ГЕРБ си отмъщават, че загубиха изборите в София и системно се занимават да саботират ...
3 часа
В Пловдив се борят за живота на бебе, родено 980 грама
Лекари от Неонатологията на "УМБАЛ Пловдив" се борят за живота на бебе, родило се с тегло ...
3 часа
След спецакция в София: Иззеха фалшиви дрехи и парфюми от магазин (СНИМКИ)
Служители на "Икономическа полиция" при СДВР иззеха фалшиви маркови дрехи, аксесоари ...
4 часа
Студенти и граждани блокираха съда в Нови Сад (ВИДЕО)
Рано тази сутрин много студенти и граждани се събраха пред сградата на съда и прокуратурата ...
4 часа
Румъния на кръстопът между Москва, Вашингтон и Европа
За първи път в посткомунистическата история на Румъния и двамата кандидати за президент, ...