/ iStock

Видимо полицейско присъствие ще има още от утре (17 април)  и в петък, както и в понеделник, по магистрали, пътни възли, рисковите пътища. През четирите почивни дни за Великден общо 980 екипа ще контролират движението денонощно, съобщиха на брифинг от „Пътна полиция“.

Началникът на „Пътна полиция“ комисар Димитър Мичев посочи пред медиите, че миналата година по Великден са регистрирани 55 тежки катастрофи. Взети са близо 350 шофьорски книжки. Най-много катастрофи е имало на магистрала „Тракия“, по пътя от Румъния към Кулата, в района на Микре, както и по пътя от Габрово към Русе.

В четвъртък (17 април) от 14:00 до 21:00 часа, в петък от 9:00 до 14:00 и в понеделник от 12:00 до 21:00 часа ще има максимален брой полицаи, които ще контролират трафика и ще се движат и с цивилни служебни коли. Те ще следят и за нарушители, съобщиха още от  „Пътна полиция“.

Също в четвъртък от 12:00ч. до 20:30ч. и в петък от 8:30ч. до 12:30ч. ще има спецакция на магистрала „Струма“. Ще се проверяват всички документи и ще се прави справка за невръчени фишове. Глобите ще може да се плащат на място. За целта ще бъдат използвани част от наличните близо 300 ПОС терминала.

По думите на комисар Димитър Минчев 90 процента от глобите се плащат, но проблем остава връчването на наказанието. 

Миналата седмицата е установен шофьор, минал 47 пъти с превишена скорост на бул. „Черни връх“ в София и платил с отстъпката глоби за над 10 000 лева. Нарушенията му са от август миналата година до февруари тази година, каза още комисар Димитър Мичев.

Той добави, че в същото време „Пътна полиция“ има наблюдения за редица места, които са опасни. Едно от тях е кръговото кръстовище при разклона за Банкя. Там са станали 46 катастрофи за една година. Началото на Северната тангента също е сред тези участъци.

Общо 1454 катастрофи са станали от началото на годината, с 93 са загиналите. Инцидентите са по-малко с 316 спрямо миналата година. Загиналите също са по-малко - със седем, отчетоха от „Пътна полиция“. 

Добромир Маринов от сектор „Криминална полиция“ каза, че за първите три месеца на годината са регистрирани 695 домови кражби. В същия период на миналата година те са 306 повече. Разкриваемостта също расте – с около седем на сто, отбеляза той.

Големи групи хора ще напуснат домовете си по празниците и ще пътуват, което увеличава рисковете от посегателства. Затова ще се провеждат акции по противодействие на този вид престъпност, каза още Добромир Маринов.

Маринов посочи, че е важно собствениците е добре да обезопасят добре жилищата си – с висок клас на защита на бравата и добър тип врата. Това възпира крадците, както и дограма със стоманен обков или райбери от вътрешната страна. Все по-рядко е влизането с взлом през счупване на стъкла. Ключово е дали има видеонаблюдение във входа, инсталиран СОТ в апартамента, посочи Маринов.

От полицията съветват всеки, който види съмнителни лица около дома си, да подаде сигнал.

Димитър Абрашев, БТА