/ БТА

Министърът на финансите Людмила Петкова отговори на поредицата критики през последните дни относно проектобюджета за 2025 година, както и изпълнението на настоящия (за 2024 година). "В последните дни има както градивни критики, така и лъжи, и непрофесионални становища, които не само че нямат добавена стойност за дебата за бюджетите за 2024 и 2025 година, но и създават разкол в обществото, настройвайки го срещу определени сектори с невярна информация или невярно интерпетиране на информацията", посочи Петкова на брифинг пред медиите след редовното заседание на Министерския съвет. 

Тя припомни, че служебното правителство е поело отговорност да състави бюджета за 2025 година и той трябва да бъде с дефицит в рамките до 3% от БВП, но не може да внесе с по-висок дефицит, тъй като това означава неспазване на законови разпоредби. 

Финансовият министър обясни, че част от основните параметри на бюджета са били обсъдени с всички заинтересовани страни, както и с голяма част от политическите партии, с фокус върху приходни и разходни мерки. 

"Разходната част на бюджета е изготвена на база на действащи политики и действащо законодателство. Служебното правителство спазва законите на страната и не може да предложи бюджет, който не съответства на действащото законодателство. Бяха изказани много мнения от експерти и финансисти да се съкратят разходите. Кои разходи, уважаеми господа политици?! Разходите за заплати и пенсии или разходите за капиталовата програма - едните, които осигуряват социален просперитет на страната, и другите съответно осигуряват икономически растеж и развитие на страната, общини и региони", попита Петкова и допълни: "Аз няма да съм финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепядствам изпълнението на националните стратегически проекти и проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование, култура и социални дейности".

По думите й проблемът не е в разходите за възнаграждения и пенсии, а в начина, по който бяха увеличени, без да се обосновават на здрава икономическа логика.

"По всички приети от Народното събрание промени в законите, свързани с увеличаване на разходите за персонал, Министерството на финансите е изразило отрицателни становища. Не е коректно да бъдат обвинявани Министерството на финансите и служебното правителство. Тези становища бяха хвърлени в кошчето, без да се вземат предвид заложените в тях аргументи. Народното събрание има пълно право да промени, измени или отмени приетите от него закони. Служебното правителство няма такова право. То е взело предвид всичко заложено", каза още веднъж министър Петкова. 

Според нея политиката по доходите е хаос. "Липсва цялостна политика, включително приемането на увеличения на възнаграждения през годината, без да са финансово обезпечени“, категорична е тя.

„Ръстът на приходите е повече с 20 млрд. лв. за 2025 г., в сравнение с 2024 г. Но спрямо плана е само 17 млрд .лв. Всъщност 3 млрд. приходи не постъпиха тази година, както и 1 млрд. лв. разходи са обезпечени. По тази логика трябва ли да се твърди, че и бюджета за 2024 г. е фалшив – разлика от 4 млрд. лв.“, посочи Петкова.

Относно предизвикалата бурни дебати последните дни тема за инвитро програмите, финансовият министър посочи, че са заложени в план-сметката. „Това е преструктуриране на разходи, тъй като беше коментирано, че няма да бъде възможно усвояването им. За 2025 г. сме заложили и за инвитро, и за програмите за МОН. Тези средства не са взети, временно са пренасочени. Ако има изпълнение, ще им бъдат предоставени, но виждате остават по-малко от 10 дни до края на годината“, подчерта финансовият министър.