/ ThinkStock/Getty Images
Уролог с „трагична статистика” за болните от рак на простатата
94903
Уролог с „трагична статистика” за болните от рак на простатата
  • Уролог с „трагична статистика” за болните от рак на простатата
Освен че у нас ракът на простатата се открива по-късно, отколкото трябва, болните нямат възможност и за високотехнологично лечение на това заболяване, каквото се прилага в Западна Европа. Това е причината разликата в смъртността между хората с рак на простатата от Западна и Източна Европа да е 40%. Коментарът направи пред Дарик един от най-добрите уролози у нас доц. Марин Георгиев, като се позова на статистика, изнесена в Брюксел на заседание на Европарламента.

Рак на простата - на първо място по честота при мъжете у нас

Оказва се, че ако в Западна Европа 70 процента от хората с рак на простатата се лекуват високотехнологично, то у нас този процент е около 10-15%, като освен всичко друго – по закон българските пациенти трябвало и да си доплащат за подобно лечение.

Дългото седене или стоене прав увреждат простатата

„Трагична статистика бих я нарекъл, която илюстрира факта, че в Източна и Югоизточна Европа има до 40 на сто по-ниска преживяемост при пациенти с рак на простатната жлеза. Това са данните – по-некачествена диагностика, по-късно откриване и трябва да признаем и друго – все още нашите пациенти нямат достъп до високотехнологично радикално хирургично лечение. В България пациентите доплащат и то немалки суми – говорим за доплащане, което е регламентирано от Касата – законно пациентът доплаща за това, че има рак и трябва да се лекува по съвременните методи”, каза той.