С 40 000 повече дела са образували частните съдебни изпълнители през миналата година спрямо 2008 г., докато събраните суми по необслужвани задължения са доста по-малко. Основната причина е световната икономическа криза и нарастващата невъзможност на хората и фирмите да обслужват кредитите си. Два пъти повече обаче са продадените от частните съдебни изпълнители жилища. Масови са обаче проблемите с поръчителите на кредити. Това обяви председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители на семинар в Сандански.
С 40 000 повече дела са образували частните съдебни изпълнители през 2009 г., за миналата година делата са общо над 110 000, а събраната сума е над 1 110 000 000 лева. През 2008 г. сумата е била 850 000 лева. 3 850 000 000 лева са събрани частните съдебни изпълнители от стартирането на частните съдебни изпълнители досега. 365 млн. лв е събраната сума през миналата година срещу 400 млн. лв. през 2008 г.
При увеличения брой дела, в същото време се наблюдава спад в успешно приключените, докато при събраните суми спадът е доста по-голям. „За съжаление и бизнесът, и ние констатираме, че хората имат все по-малко пари и все повече проблеми", коментира Георги Дичев. Често се случва хората да обвиняват частните съдебни изпълнители, че си вършат работата, добави той и обясни, че това няма как да се избегне и съдебните изпълнители се опитват да дават съвети на длъжниците, че могат да внесат 30% от задължението и да разсрочат дълга на месечни вноски.
Георги Дичев посочва, че най-важното, което хората трябва да се знаят, е, че това не са вземания на частните съдебни изпълнители, а на кредитор, който му е възложил да ги събере, и е най-добре длъжникът да разговаря с кредитора си, когато има финансови и икономически затруднения, за да се постигне предоговаряне на задължението. „Често сме свидетели как гражданите, когато са длъжници, имат едно поведение, а когато станат кредитори - искат точно обратното, цялата тежест и строгост на закона да се стовари върху длъжника", коментира още Дичев.
Оказва се, че много от хората нямат представа какво представлява поръчителството за кредит и че слагайки подписа си под чужд кредит, когато длъжникът спре да го обслужва, той е длъжен да плаща вместо него, ацентира председателят на Камарата на ЧСИ. Друго, което поръчителите масово не знаят, е че имат право с една молба да се присъединят към изпълнителното дело и да станат кредитори заедно с банката, вместо самостоятелно да водят скъпи и продължителни дела. Често те разбират от получена призовка от частен съдебен изпълнител, че длъжникът е спрял да обслужва кредита, на който са поръчители. Дичев обясни още, че в България при масовото раздаване на кредити се оказва, че всеки на всеки е поръчител и при засилващата се невъзможност на хората да обслужват кредитите си, едни и същи лица се оказват пред необходимостта да плащат няколко кредита.
От 110 000 дела през миналата година, само 30% или 33 000 дела са на банки, 26% са на търговци, близо 16% са в полза на граждани. 1305 са делата за издръжки, а 1560 са за неизплатени заплати. 135 са делата за предаване на деца.
Два пъти повече са продажбите на имоти през 2009 г. - 2516 спрямо 1177 през 2008 г. Това е изненадало и самите частни съдебни изпълнители, които в тази криза не са очаквали такъв голям ръст на продажбите. Това според тях се дължи на факта, че цените при публичната продан са по-ниски: започва се с цена 25% по-ниска от пазарната, а на втори търг тя пада с още 20%. А и регистърът на публичните продажби, стартиран миналата година от Камарата на ЧСИ, е дал резултат - хората са научили откъде да се информират за продажбите. За този 10-месечен период от създаването му, той има над 13 милиона посещения. Увеличава се и интересът към тези продажби. През 2010 г. тази година броят на обявените за продан имоти през първото тримечесие бележи ръст от 10 % спрямо същия период на 2009 г. Заради кризата няма много кандидати за обявените за публична продан жилища и поради тази причина не е висок процентът на повишаване на цената при наддаването. Наблюдават се максимум 2-3 кръга на наддаване при продажбата, обясниха съдебните изпълнители.
За 2009 г. има 1594 продажби на движими вещи при 462 за 2008 г. най-често се продават автомобили, телевизори и други битови вещи. „Удовлетворени сме от тези резултати, тъй като очакванията бяха, че в кризата и банките, и другите кредитори ще имат проблеми с връщането на парите", коментира председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители. А бързото връщане на тези суми е жизнено важни за предприятията и фирмите, за някои от хората е въпрос дори на оцеляване, добави Дичев.
Камарата на частните съдебни изпълнители отправи поздравления към омбудсмана на България Гиньо Ганев, тъй като той сезира Конституционния съд за отмяна на текста от Гражданско-процесуалния кодекс, с който се забраняваше изпълнение срещу общини.
Неприятна изненада нарекоха ЧСИ проекта на Министерството на правосъдието за ново изменение на чл. 16 от Закона за частното съдебно изпълнение, което отново поставя в неравнопоставено положение частните и държавните съдебни изпълнители по отношение на таксите. Частните плащат на общините и държавата такси за информацията, която е необходима, докато държавните са освободени. Преди 3 г. това е било регулирано в закона, а сега Министерството на правосъдието отново го връща.
Камарата на ЧСИ е провела конкурс за помощник съдебни изпълнители. От 156 кандидати, 36 не са издържали изпита.
Камарата е провела проучване на мнението на клиентите на частното съдебно изпълнение в България. Проучването е проведено в 9 града от различни региони. 82% от клиентите са удовлетворени и дават цялостна оценка 3,28 по 4-степенна скала. Мнението за частните съдебни изпълнители е, че са по-бързи и ефективни, и дават по-навременна информация от държавните си колеги. Клиентите дават данни за средна събираемонст 50-60% при банките, а при публичните кредитори - до 80% събираемост.
Проучването показва, че хората имат големи страхове от системата на частните съдебни изпълнители, смятат, че те имат прекалено много власт и в отделни случаи злоупотребяват с нея. Съществува и мнение, че частните съдебни изпълнители действат на ръба на закона, поради което клиентите им препоръчват по-стриктен и по-ефективен контрол, повишаване прозрачността на работа и повече работа с медиите.
В периода октомври-декември 2009 г. е извършена проверка на всички 162 кантори на ЧСИ в страната. Всички имат застраховка професионална отговорност. Те са разкрили около 1000 нови работни места за служители по трудов и граждански договор.
През 2009 г. са образувани 21 дисциплинарни производства срещу ЧСИ - 15 от Съвета на камарата и 6 от инспектората на Министерството на правосъдието. От 10 са обжалвани пред ВКС. От началото на 2010 г. досега са образувани 10 дисциплинарни производства. За сравнение - през 2008 г. са образувани 15 дисциплинарни производства, а през 2007 г. - 4. Най-често това става за нарушение на ГПК, някои нарушения са доста сериозни, но има и такива дори за недаване на информация от частния съдебен изпълнител, ненавреме заведени жалби и т.н. В момента има 3 искания за най-тежкото наказание - лишаване от права на частни съдебни изпълнители от София и Плевен. За един драстичен случай на софийска кантора през 2010 г. е сезирана Софийската градска прокуратура и са образувани 2 наказателни производства срещу един и същ частен съдебен изпълнител. Той досега веднъж е наказван с лишаване от права за срок от 3 години, намалени от Върховния касационен съд при обжалването на 8 месеца.