Министерството на енергетиката на Република България и „Шел Експлорейшън енд Продъкшън“ сключиха договор за проучване и търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.
Договорът бе подписан от министъра на енергетиката Жечо Станков и изпълнителния вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио на „Шел“ Юджийн Окпере.

Участие в церемонията взе и министър-председателят Росен Желязков. „Договорът има голямо политическо значение. България се нарежда сред страните в Черноморския басейн , които активно разработват неизползвания природен потенциал на морското дъно, находищата, които се намират там и влизането на „Шел“ на пазара на проучването и добива е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал“, каза по време на церемонията премиерът.
Желязков отбеляза, че този процес няма да бъде мигновен и ще отнеме време. „Днешното подписване не е краят на процеса, а началото“, допълни той.
По думите му най-модерни технологии и изкуствен интелект ще разгадават тайнствата, които дъното на Черно море крие.

Енергийният министър Жечо Станков определи подписването на договора като още една важна стъпка за разкриване на потенциала в дълбоко Черно море във връзка с бъдещи доставки на газ.
„Винаги съм твърдял, че газът, който е открит на територията както в сухоземната, така и в офшорната територия на дълбоко Черно море, ще бъде най-евтиният газ по няколко причини, защото в често от случаите в България, когато доставя газа си по газопроводи, до 30% от цената идва от транзитните такси, допълнително с проучването и откритията на бъдещи територии, държавата ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30%. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе като стойност в държавния бюджет. Този перспективен блок, който е над 4000 кв. км е съседен на блок „Хан Аспарух“, в който вече се извършват сериозни дейности по търсене и проучване за бъдещи сондажи. Сумата, която очакваме като инвестиционни разходи от колегите от „Шел“, е свързана със спазване на екологичното законодателство, обучаване на български кадри, са само малка част от инвестициите, които очакваме да бъдат извършени и малка част от средствата, които първоначално държавата ще получи и впоследствие като концесионни плащания ще имаме възможност чрез държавния бюджет да стигнат до българските граждани. Колегите имат пълното съдействие на министерството на енергетиката и администрацията“, добави Станков.
От своя страна представителят на „Шел“ каза, че се надяват с експертните си умения да извършат дейността безопасно и ще имат възможност да работят в зоната на Черно море, която принадлежи на България. И добави, че имат прекрасно сътрудничество с правителството и са готови да подпишат договора.
Новите проучвания в Черно море са важна крачка за разкриване на потенциала на собствения добив в България в контекста на енергийната независимост на страната ни, което е водещ приоритет на правителството.