Пестим 6 млн. лева от изборите за ЕП
Пестим 6 млн. лева от изборите за ЕП / снимка: DarikNews
Пестим 6 млн. лева от изборите за ЕП
19611
Пестим 6 млн. лева от изборите за ЕП
  • Пестим 6 млн. лева от изборите за ЕП

Под 14 млн. лева ще излезе организирането на изборите за Европейски парламент, при планирани до 20 млн. лева, обяви в "Седмицата" на Дарик радио министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев и поясни, че разходите се удържат под предварителните разчети. „Единственото, което все още ни притеснява, е възможността за електронно гласуване в някои секции на националните избори. В момента текат сериозни разговори с фирми-доставчици, за да видим къде и какви устройства могат да се монтират и как те ще работят", каза още министърът и допълни, че Централната избирателна комисия ще определи кои да са тези секции, но предположи, че има такава възможност за Студентски град в София, където, по думите му, има концентрация на високо интелигентни и амбициозни избиратели.

"23 500 прозрачни урни са останали от предишни избори и затова няма да има необходимост от нови. Избирателните секции ще бъдат около 12 000, определени от ЦИК", каза министър Василев. На евровота всяка партия или коалиция има отделна бюлетина, която ще бъде поставяна в плик. Пред изборите за национален парламент стои по-голямата въпросителна за сигурността бюлетината, тъй като тя ще бъде интегрална, но няма да бъде поставяна в плик при пускането й от избирателите в урната, което може да бъде риск.

"Притеснява ме вида на хартията, той се определя от ЦИК, а не от МДААР, тъй като при по-силно натискане с химикал за отбелязване на избора, се вижда ясно кой за кого е гласувал. Затова предложих да има специален вид защита отзад, който да доказва автентичността на бюлетината, а и да закрива мястото в бюлетината, отбелязано от другата страна", коментира още Николай Василев. 
 
Какъв е вашият коментар за смяната на правилата в изборния закон за националния парламент в последния момент?

Винаги съм казвал, че за България е добре да има трайно изборно законодателство, което да важи за много години напред. Защо за всеки избор да правим промени и защо всичко се приема в последния момент? Кашата сега е пълна и като политик не се гордея с това. Бих пожелал на следващия парламент да приеме избирателни кодекси още в началото на мандата, за да няма този срам в края на мандата.