Парламентът одобри на първо четене Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBI "Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“.
"За“ бяха 145 депутати, "против“ – 32, осем се въздържаха. Договора подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България“, ПГ“ДПС-Ново начало“, "БСП-Обединена левица“, ПГ "Демокрация, права и свободи“-ДПС, "Има такъв народ“. Срещу документа бяха от "Възраждане“, от "Морал, единство, чест“ се въздържаха.
Срокът за предложения между двете четения е три дни, реши парламентът.
От "Възраждане“ обявиха, че ще имат свои предложения.
Международният договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBI "Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран проект за инвестиционен разход "Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“, приет с решение на 44-тото Народно събрание на 19 юли 2018 г. (обн. ДВ брой 62/27.07.2018 г.). В договора за строителство на двата многофункционални модулни патрулни кораба е предвидено част от оборудването да се предостави от страна на Министерство на отбраната на изпълнителя, фирма NVL.
Депутатите удължиха временната комисия, която проучва фактите за частичното безводие у нас.
За гласуваха 208 депутати, "против" - 0 и "въздържали се" - 0.
Предложение беше направено от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС в началото на днешното пленарно заседание.
Припомняме, че депутатите разместиха точките в дневния си ред. Вместо фиксираната от вчера първа точка за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса, депутатите започнаха работа с удължаване срока на работа на временната комисия. Изборът на управител на Касата стана последна точка за днес.
Депутатите приеха на първо четене законопроект за ратифициране на Споразумението за участие на България в Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за Югоизточна Европа с доброволен финансов принос в размер на 100 000 евро между България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Законопроектът бе гласуван със 163 гласа "за", 32 - "против", 12 - "въздържал се".
Законопроектът е с вносител Министерският съвет.
В мотивите към законопроекта се посочва, че Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за Югоизточна Европа е създадена през 2000 г. като платформа за тясно сътрудничество между правителствата, частния сектор и гражданското общество от региона и експерти от ОИСР с цел да се идентифицират и преодоляват икономически и други предизвикателства.
Изтъква се, че програмата има силно положително въздействие, като подпомага страните от региона да идентифицират приоритетни области за реформи и да насърчава тяхното изпълнение с оглед на доближаване до стандартите и практиките на ОИСР и ЕС.
В доклада на комисията по външна политика се посочва, че Румъния и Хърватия, които са в процес на разговори за присъединяване към ОИСР заедно с България, вече са ангажирани с дейностите на Регионалната програма на ОИСР за Югоизточна Европа.
Депутатите приеха сръкът за предложения между първо и второ четене на законопроекта да бъде три дни.