Отново четири партии влизат в парламента, ако гласуваме сега
Отново четири партии влизат в парламента, ако гласуваме сега / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Четири политически формации щяха да влязат в парламента, ако изборите бяха в края на септември. Това показва изследване на Института за модерна политика, проведено в периода 21-28 септември 2013 г.

Освен БСП, която има преднина пред ГЕРБ, депутати биха имали още ДПС и Реформаторския блок. За БСП ще гласуват 18,5%, за ГЕРБ - 16,6%, за ДПС - 5,8%, а за Реформаторския блок - 5,6%.

Шанс за народни представители има още и НФСБ, която засега остава „под чертата”, като националистическият вот е представен още и от „Атака” с 1,4% и ВМРО с 1%. От останалите партии и движения, които участваха в последните парламентарни избори, изследването регистрира електорално присъствие с по 0,9% на партията „Глас народен” на Светльо Витков и на непартийното Движение „Модерна България”.

Ключовият за днешната политическа ситуация въпрос - да има или не предсрочни избори, като че ли не мобилизира електорална енергия в обществото ни, се посочва в анализа от социологическото проучване на Института.

Малко повече от половината от респондентите - 54,2% - отговарят, че ако към момента на провеждане на сондажа (21-28 септември) има парламентарни избори, категорично и по-скоро ще гласуват. Нерешилите дали да участват в евентуален вот са 15%, а общо 21,5% по-скоро няма да отидат до урните.

Изводът на Института е, че силите в челото са почти изравнени, а избирателите не припознават ясна алтернатива на „старите” партии на прехода. Социолозите прогнозират, че избирателната активност на едни скорошни избори няма да надвиши значително дела на участвалите в последния вот за Народно събрание.

Хипотезата е, че това положение ще се запази, ако управляващите и опозицията не потърсят пътища за очертаване линия на „минимално възможното съгласие” за намиране на изход от патовата политическа криза, се посочва в социологическото изследване.

Четири от десет интервюирани подкрепят протестите срещу кабинета Орешарски (41,6%). Всеки седми е на страната на „контрапротеста” „за” правителството (14,2%). Близо една трета обаче не споделят нито едната, нито другата позиция (31,9%). Без отговор са 12,3%. Хипотезата е, че това положение ще се запази, ако управляващите и опозицията не потърсят пътища за очертаване линия на „минимално възможното съгласие” за намиране на изход от патовата политическа криза, се посочва в социологическото изследване.

Изследването е осъществено в периода 21-28 септември т.г., реализирана е национална извадка на квотен принцип, която възпроизвежда параметрите на генералната съвкупност. Общият обем на извадката е 1192 души.

 

Отново четири партии влизат в парламента ако гласуваме сега
netinfo