"Във въпросната нощ София и околностите са обслужвани от 12 линейки, по европейски регламент трябва да са 58."
"Всички линейки трябва да имат дефибрилатор, такива апарати обаче са налични предимно при реанимационните екипи."
40-годишна жена издъхна в столицата миналата нощ след като по думите на очевидци повиканата от тях линейка се забавила с 55 минути. Тръгвайки си от абитуриентско тържество в столичния квартал "Надежда", младата жена припаднала до колата си, съобщи ТВ 7. Последвали 14 повиквания, свързани с непрекъснатото влошаване на здравословното състояние на жената, посочиха пред Дарик от Националната система 112. Още при първия сигнал била осъществена конферентна връзка с Центъра за спешна медицинска помощ, откъдето твърдят, че линейката е пристигнала 18 минути след повикването й, но пациентката вече била починала. От центъра добавиха, че миналата нощ София и околностите са били обслужвани от 12 техни коли. Според близките на жената, в линейката, която пристигнала на мястото на инцидента, липсвал дефибрилатор. В интервю за нашата медия председателят на Асоциацията на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева уточни, че всеки екип на бърза помощ трябва да има подобен апарат, но за съжаление такива са налични основно при реанимационните екипи.
Минута след 20,30 ч. на телефон 112 постъпва сигнал за припаднала жена в столичния квартал „Надежда.” Най-близко от всичките 12 линейки се намира кола в кв. „Факултета.” Пред Дарик Стоян Граматиков, който е директор на „Национална система 112” увери, че при прехвърлянето на сигнала до Спешния медицински център не е загубена дори секунда.
„Ние действаме по регламент, веднага сме ги свързали със Спешна помощ. В рамките на секунди е изградена конферентна връзка, тоест, гражданинът е разговарял директно с човек от Центъра за спешна медицинска помощ София-град,” обясни Граматиков.
18 минути по-късно линейката била на място, но за жалост от нея вече нямало смисъл. Това добави д-р Ангел Ангелов, началник отдел „Медицински дейности" в софийския Център за спешна медицинска помощ.
„В 20,31 часа при нас попада сигнал и в 20,49 минути д-р Соня Чакърова е била на мястото на инцидента. Линейката е пристигнала за около 20 минути. Тя е заварила жената починала, с кардиограма права линия, с трайно разширени зеници. При тези обстоятелства не се правят абсолютно никакви други манипулации.Затова спешният медик е оставил тялото да бъде изведено до „Съдебна медицина". За тази нощ линейките са били 12, по наш норматив трябва да са 38, а по европейски - 58. Но едва в утрешния ден ще можем да вземем писмения обяснения и детайли за случилото се", добави д-р Ангел Ангелов.
Последните 2 от всичките 14 обаждания до телефон 112 били осъществени след като линейката вече е пристигнала. В тях гражданите се оплакали, че колата не е оборудвана. Твърденията за липса на дефибрилатор накараха здравният министър да назначи проверка по случая. Този апарат е задължителен, но не е наличен във всички линейки, посочи пред Дарик д-р Десислава Кателиева, която представлява асоциацията на спешните медици.
„В повечето линейки има дефибрилатори, но по принцип отдавна не е подменяна апаратурата. Отдавна не са подменяни и линейките. За съжаление, много станаха случаите, в които загиват млади хора, които са спешни пациенти, и за това отговорността се стоварва върху нас. А, по принцип, ние не сме виновни, че изпълняваме всякакви повиквания и по тази причина или закъсняваме за спешните пациенти или пък при тях попада екип, който не е подготвен. Опитах се да кажа, че от две години искаме Закон за спешната помощ, за да спрат упражненията на всеки нов управляващ върху спешната помощ. Има ли правила, в обекта на спешната помощ ще бъдат наистина спешните пациенти, а на останалите ще се обръща внимание, когато има свободен екип” каза още д-р Десислава Кателиева.
По случая здравният министър д-р Таня Андреева разпореди проверка. От Здравното ведомство подчертават, че пациентката е била починала още преди идването на екипа и в този случай дефибрилатор не се използвал, проверката обаче се назначава за изясняване на случая.