/ iStock

На здравноосигурените лица в България се предоставя възможност за рехабилитация и физиотерапия, финансирани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), при определени условия. За да се възползвате от тези услуги, трябва да сте със заболяване, включено в съответната клинична пътека, и да отговаряте на критериите за хоспитализация.

Какви заболявания покриват клиничните пътеки?

НЗОК заплаща рехабилитация по 11 клинични пътеки, обхващащи следните области:

  • Заболявания на опорно-двигателния апарат
  • Централната нервна система
  • Периферната нервна система
  • Сърдечно-съдовата система
  • Възстановяване след COVID-19

Как да се възползвате?

За да получите рехабилитация по клинична пътека, е необходимо да се обърнете към лекуващия си лекар. Той ще прецени състоянието ви и, при необходимост, ще ви издаде направление за хоспитализация.

Къде се извършва рехабилитацията?

Процедурите се провеждат в лечебни заведения, които имат сключен договор с НЗОК. Условието е да сте здравноосигурен, за да можете да ползвате тези услуги.

Колко време продължава лечението?

НЗОК заплаща за една хоспитализация в рамките на календарната година за съответната клинична пътека. Изключение се прави за определени диагнози, които са описани в алгоритъма на клиничната пътека.

Алтернативни възможности за рехабилитация

Ако предпочитате рехабилитация в база или санаториум, управлявани от Министерството на труда и социалната политика или Националния осигурителен институт, трябва да знаете, че НЗОК не покрива разходите за престоя в тези случаи.

Тази информация е важна за всеки, който има нужда от рехабилитация или физиотерапия и иска да се възползва от предлаганите възможности по линия на здравното осигуряване.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.