Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика. Това съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински пред журналисти в Исторически музей - Петрич. По думите му по-скоро Луций е изобразен на първата статуя, а след реставрирането на втората открита мраморна статуя ще стане ясно дали на нея е изобразен другият брат. Скулптурата е създадена преди около 2 хиляди години, посочи проф. Вагалински. 

Първата статуя беше намерена в началото на месец юли и по-късно преместена в музея в града. Мраморната скулптура, открита в Големия канал на форума на античния град край село Рупите, е почистена от реставратора Китан Китанов. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Според него това се дължи на факта, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума, в близост до течаща вода, може би фонтан.

Всички научни аргументи за това кого е увековечил неизвестният майстор преди повече от 20 века ще бъдат изложени подробно в статия, която предстои да бъде публикувана в списание Archaeologia Bulgarica, съобщи още професор Людмил Вагалински. 

В края на септември археолозите откриха втора мраморна статуя в античния град Хераклея Синтика. Статуята, с размери малко над два метра, беше намерена при работата в източната част на канала, много близо до мястото, на което през лятото бе открита и първата статуя.

"Човекът от статуята е римски принц, който е живял по време на управлението на император Октавиан Август и е негов внук. Колебая се между двама братя - Луций и Гай, като натежават везните повече към Луций. Октавиан Август ги е подготвял за свои наследници - бъдещите управници на империята, но те и двамата умират сравнително млади - във втора и четвърта година след Христа", каза проф. Вагалински. По думите му цялата събрана информация - историческа, стилов анализ води до това заключение, че е един от двамата.

"Наричат ги Гай Цезар и Луций Цезар, защото са готвени за заместници на императора. По-скоро вероятно е бил по-малкият - Луций, който умира на ненавършени 18 години. Персонажът, който имаме от скулптурата в Хераклея Синтика, е много младо момче. Не ми изглежда на 24 години, което е малко по-зряла възраст. Прическата освен това на Луций е едно към едно като тази на статуята от Хераклея Синтика. Затова по-скоро Луций е изобразен на първата статуя. По-големият - Гай умира от рана по време на едни битки на около 24 години", каза за БТА професор Людмил Вагалински.

Той поясни, че практиката да се обожествяват образи с бог Хермес започва още през елинистическата епоха. По думите му в ранната римска империя, по времето на императора Октавиан Август, тя се прилага масово за представителите на елита. "Обожествяват се по този начин, прави след смъртта на съответните хора и се представят по начина, който е използван в скулптурата от Хераклея Синтика", добави още изследователят. 

Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. 

"Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно. Имаме известни съмнения, които, за да потвърдя, или разсея, трябва да видим почистената глава ", обясни още той и добави, че очаква това да се случи в началото на следващата година. 

Почистването на втората скулптура ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. "Когато видя главата, сглобена към тялото, тогава ще мога да кажа повече. Да, резонен е въпросът дали на втората скулптура не е изобразен другият брат, защото са поставени симетрично на входа на големия канал една срещу друга само те и това не е случайно. Други статуи не са слагали, а е имало място. Другите статуи са оставяни отстрани около канала. Намирали сме през предходните години", добави ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.  

Той очаква втората статуя наистина да бъде ключ за още информация, свързана с първата скулптура. "Трябва да го видим лицето почистено, защото има някои детайли в него, които ни карат да отправяме известни хипотези. Когато видим изчистено лицето, ще можем да се ориентираме възможно ли е втората статуя да е на другия брат", поясни професор Вагалински. 

По думите му, втората статуя като почерк и стилов анализ видимо изглежда със 150 години по-млада и вероятно е изработена в средата на втори век. "Но тук има известни съмнения. Вероятно ще имаме повече данни на нещо по-аргументирано и за първата статуя чрез втората, а по втората има много работа. Ще направим всичко възможно да я почистим, да я съединим, да я сглобим, да подсилим това спукано бедро на втората статуя, за да си дойде тук в музея в Петрич и да радва посетителите", каза още археологът. 

Той е категоричен, че в света няма подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст. 

Имаме огромен късмет с откритите в Хераклея Синтика скулптури. В България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени, скулптури. Имаме релефи, но не такива. И затова по света реагираха толкова бързо. Бяха се омагьосали, защото не се намират такива неща. Тепърва ще отеква това, че тук в този музей има такива статуи, коментира още професор Людмил Вагалински. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

Деница Кючукова/БТА