Бивш външен министър не подкрепя новия закон за дипломатите
Бивш външен министър не подкрепя новия закон за дипломатите / netinfo

Въвеждането на фигурата на постоянен секретар, предвижда новият закон за дипломатическата служба, който депутатите обсъдиха на първо четене. Гласуването ще е утре сутрин.

Фигурата на постоянния секретар е най-високата професионална дипломатическа длъжност. Тя е мандат от 5 години, с възможност за удължение от 1 година. Постоянният секретар ще подпомага министъра при изпълнението на неговите функции като ръководител на дипломатическата служба.

Постъпването на дипломатическа служба ще става само след публично обявен конкурс. Кандидатите за дипломати трябва да са български граждани, да нямат друго гражданство, освен на страна-членка на ЕС и да имат постоянно местожителство в страната ни. Те трябва да са завършили висше образование – магистърска степен, да владеят най-малко два чужди езика, поне единият от които официален за ООН. За държавните служители в дипломатическата служба изискването е да владеят най-малко един чужд език, а за техническите служители – да ползват чужд език. Нужно е още да са партийно необвързани и да не развиват политическа дейност.

По време на дебатите в пленарната зала Надежда Михайлова от ОДС заяви, че няма да подкрепи законопроекта. По думите й с фигурата на постоянния секретар може да се създаде напрежение в системата, дори да предизвика блокирането й, заради 5 годишния мандат. Тя направи аналогия с напрежението между военното и цивилното ръководство в Министерството на отбраната. Михайлова смята за неуместно изискването за стаж от над 20 години за някои от длъжностите в дипломатическата служба.

Председателят на външната комисия в НС Соломон Паси от своя страна изрази надежда законът да бъде приет до края на юли. С уточнението, че това е дълго чакан законопроект, той допълни, че изпитва бяла завист към онези дипломати по света, които знаят, къде ще заминат на мисия година преди това.

Четин Казак от ДПС изрази несъгласие с едно от изискванията за дипломатите. По думите му посланикът има по-скоро политически функции, отколкото чисто дипломатически.

Константин Димитров от ДСБ изрази опасението си, че при така разписаните разпоредби, много високопоставени дипломати може да започнат да изземват функциите на заместник-министрите.

В заключение вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин каза, че законът не е идеален, но необходим, защото цели да създаде условия за развитието на дипломатическата служба.