/ БГНЕС
Министърът на финансите Владислав Горанов напомни по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, че бюджетът преразпределя създаваното от работодателите и работниците и няма как да отчита абсолютно златното сечение между желанията на отделните страни.
 
Хиляди на протест с искане за достойно заплащане на труда им

Бюджетът за 2018 г. дава възможност държавата нормално да изпълнява функциите си и връща част от добрите процеси в икономиката и към служителите, заети в бюджетната сфера, макар и не с темповете, с които на тях им се иска и не с темповете, които са в реалния сектор, заяви Горанов. Реалният сектор обаче е движещият икономиката и няма как да очакваме както в някои държави се правят опити бюджетният сектор да диктува темпа на нарастване на доходите, изтъкна финансовият министър.

По думите му България се намира в относително благоприятен период за икономическия си цикъл, но за да има увеличаване на потенциала на икономиката, трябва да бъде увеличена базата на факторите за производство, което е свързано с подобряване на качеството на работната сила, прилагане на мерки за борба с влошаващите се демографски процеси и повишаване на ефективността, както и увеличаване на инвестициите в средства на производство, защото по думите на министъра в края на прогнозния период се очаква достигане или леко надминаване на потенциала за растеж на българската икономика.

Горанов обеща 700 млн. лева повече за заплати догодина

Министър Горанов подчерта, че през плановия период ще продължат усилията към засилване на икономическата и финансовата стабилност, създаване на условия за икономически растеж в съответствие с правителствената програма.

Горанов изтъкна, че растежът на БВП ще е 3,9% на година през прогнозния период - 2018-2020 г., вътрешното търсене остава основно водещ фактор за ръста на БВП по линия както на потреблението, така и на инвестициите. Финансовият министър каза, че се очаква растежът на крайното потребление към 2020 г. да се забави, заради по-ограниченото нарастване на публичното потребление и ограничаване на положителната динамика на пазара на труда, заради неблагоприятните демографски тенденции.

Прогноза: Учителската заплата ще е с 30% по-висока от средната през 2021-а

Нивото на безработица се очаква да се понижи до 6,2% с тенденция в края на периода да достигне да 5,6%. Средногодишната инфлацията през 2018 г. ще е 1,4%, а инфлацията в края на годината ще достигне 1,6%. По-високите стойности ще се дължат на продължаването на поскъпването при потребителските цени на храните и горивата, както и на засилване на базисната инфлацията под влияние на по-високото вътрешно търсене.
 

БГНЕС


Средногодишното повишение на хармонизирания индекс на потребителските цени се очаква да се ускори до 1,7% през 2019 г. и 1,8% през 2020 г. при допускане за по-високи международни цени на петрола и на енергийните суровини и нарастване на вътрешното търсене, каза министър Горанов и допълни, че инфлацията ще остане в "здравословните" нива между нула и два процента. Горанов изтъкна също, че ще има постепенен спад на съотношението на държавния дълг към БВП като през 2020 г. то да достигне около 20%.

Увеличение на заплатите в армията от 1 януари обеща военният министър

Сред основите приоритети в бюджетните разходи за следващата година Горанов изтъкна тези в подкрепа на качеството на работната сила и в частност увеличението на възнаграждението на педагогическия персонал.
 
При разходите за отбрана има увеличение, свързано с необходимостта от комплектоване на въоръжените сили при запазването на акцента за програмата за модернизация на въоръжените сили. Нарастват разходите и за социална политика, като е предвидено значителен ръст на разходите по бюджета на социалното министерството.
БТА