НАП няма да следи за нарушения при трудовите договори
НАП няма да следи за нарушения при трудовите договори / снимка: Sofia Photo Agency, архив
НАП няма да следи за нарушения при трудовите договори
48139
НАП няма да следи за нарушения при трудовите договори
  • НАП няма да следи за нарушения при трудовите договори

Данъчните инспектори няма да следят за нарушения при сключването на трудови договори и да глобяват работодатели и работници за работа на черно. НС не прие промяната в Кодекса на труда, предложени от ГЕРБ, която трябваше да им вмени това задължение. Така този контрол ще продължи да се осъществява от Главната инспекция по труда. От ДПС и БСП разкритикуваха промените, докато очаквано ГЕРБ ги защити.

Инспекторите на ГИТ в цялата страна са около 400 души, а инспекторите от НАП са над 2000 души, каза социалният министър Тотю Младенов. Той обясни, че управляващите са искали да дадат възможност на инспекторите от НАП, когато установят, че се работи без трудов договор, и те да имат право да налагат санкции, освен ГИТ. "Не виждам нищо лошо, напротив, смятам, че по този начин ще се засили контролът и той ще бъде още по-ефективен", допълни Младенов.

Мая Манолова от левицата попита кое налага промените. "Дали защото инспекцията по труда не си върши работата, имате забележки към нейната дейност или идеята е максимален брой контролни органи да установяват едни и същи нарушения, да налагат паралелни санкции, с което да се увеличава натискът върху и без това изнемогващият бизнес. Страхувам се, че от натиска на правителството и промените в законодателството с цел да спрат сивата икономика, ще ликвидирате изобщо каквато и да е икономика", коментира депутатката от БСП.

"Този текст не е гледан на първо четене и изведнъж се появява на базата на някакви предположения, че инспекцията по труда няма достатъчно инспектори да контролират трудовите договори и законодателство. И изведнъж решаваме да добавим още един контролен орган в лицето на инспекторите от НАП", каза Хасан Адемов от ДПС.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев се обърна към колегата си от ДПС, като каза, че той не чете правилно. "Аз никъде не виждам тук възможност за наказание от две страни, защото в текста се каза "или от инспекторите на НАП". Значи или от едните да се направи проверка, или от другите, а не съвместно да наказват", коментира Велчев.

След като финансовият министър Симеон Дянков дойде в парламента, управляващите приеха промени, които налагат нови критерии за представителност на работодателските организации. Новите изисквания са две - да обединяват не по-малко от 100 хил. осигурени на трудов договор работници, представителства в поне една четвърт от общините и национален ръководен орган. Вторият критерий - забраната организацията да извършва дейности, които са й възложени със закон, предизвика възражения от страна на БСП и Синята коалиция. Според тях това ще извади от тристранката Българската търговско-промишлена палата. Сега БТПП по закон издава АТА-карнетите - митнически документи за временен внос и износ, както и някои сертификати. Въпреки това управляващите приеха промените.