Тракийската царска гробница край разградското село Свещари е последният български паметник в листата на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Тя е открита на 28-ми септември 1982 г. Точно преди 40 години, екипът на ст.н.с. Мария Чичикова разкрива изпод пръстта на Гинина могила каменната гробница на древните гети.

Фотообективът на Мехмед Азиз (през 1982 година е бил фоторепортер в местния вестник "Исперихска трибуна" и е отразявал историческия момент) за първи път "прониква" във вътрешността през отвора между каменните блокове, затварящи входа и това е първата снимка на вътрешността на този уникален паметник.



Код червено: Макове оцветиха село Свещари

Тракийската царска гробница край село Свещари е открита за посетители през 2000 година, а през 2022 година е обновено експонирането ѝ.


Тя е уникален пример на Средиземноморската гробищна архитектура и привлича близо 50 000 посетители всяка година. Гробницата е част от историко-археологическия резерват „Сборяново”, който включва над 140 археологически и културни паметници.

Построена е през 3-ти век пр.Хр., за да съхранява тленните останки на заможен гетски владетел, който е бил погребан там заедно с конете си. Най-забележителните украси в гробницата се намират в гробната камера – 10 женски фигури (кариатиди), чиито хитони са оформени като обърната палмета.



Тракийската царска гробница край Свещари отново отвори врати за посетители


Такъв вид скулптури са уникални за региона.