Военните разходи в света през 2018 г. възлизат на 1,8 трлн. долара, което е с 2,6% повече от предходната година. Това се казва в ежегодния доклад на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм (SIPRI), цитиран от РИА Новости.

2017 г.: Кои са най-големите износители на оръжие в света?

Според изследването световните военни разходи през 2018 г. достигат най-високото си ниво от 1988 г., когато институтът започва да събира информация по този въпрос. "През 2018 г. световните военни разходи са със 76% по-високи, отколкото през 1998 г., когато те достигнаха най-ниското си ниво след края на Студената война", се казва в доклада.
 
Според SIPRI военните разходи като цяло възлизат на 2,1% от световния БВП, което е средно еквивалентно на 239 долара на човек.
 
Коя държава печели най-много от войните по света?

Тази година Русия отпада от първите пет страни с най-големи военни разходи. През 2018 г. Москва е похарчила 61,4 млрд. долара, което е с 3,5% по-малко от миналата година. Така Русия спадна на шесто място в рейтинга на института. Първите пет страни с най-големи военни разходи в света включват САЩ, Китай, Саудитска Арабия, Индия и Франция, които представляват 60% от световните военни разходи.

 
Вижте кои четири държави увеличават арсенала си от атомно оръжие

За първи път от 2010 г. американските военни разходи нарастват с 4,6% до 649 млрд. долара. "Военните разходи на САЩ през 2018 г. приблизително съответстват на сумата на военните разходи на осемте страни след САЩ в класирането на SIPRI", се казва в доклада. Според анализатори на института, "ръстът на американските военни разходи се дължи на изпълнението на новата програма за оръжия на администрацията на Тръмп от 2017 г.". Делът на Китай, който е класиран на второ място, е 14%. В същото време най-високият процент на увеличение сред първите 15-те страни се пада на Турция - 24%. 
 
Светът търгува с все повече оръжие

Докладът също така отбелязва, че увеличението на военните разходи се наблюдава през 2018 г. в страните от Централна и Източна Европа. "Разходите на Полша нараснаха с 8,9% през 2018 г. до 11,6 млрд. долара, а разходите на Украйна се увеличиха с 21% до 4,8 млрд. долара. Разходите на България, Латвия, Литва и Румъния също се увеличиха между 18-24% през 2018 г.", се казва в документа. Според Петър Веземан, старши учен от SIPRI в Програмата за оръжие и военни разходи, това нарастване на разходите "до голяма степен се дължи на нарастващото възприемане на заплахите от Русия".
 
Международният институт за изследване на мира в Стокхолм е основан през 1966 г. Той е независим мозъчен тръст, който изучава конфликти, въоръжения, контрол над въоръженията и разоръжаване.
БГНЕС