Повече са се самоопределили като българи, отколкото македонци, което предизвика гневни реакции в медиите в съседката ни
Министерството на външните работи на Република Северна Македония изрази загриженост относно данните от преброяването, проведено в Албания през 2023 г., заради "публикуването на предварителни данни, които, за съжаление, не отразяват адекватно реалния брой на етническите македонци в страната", предаде кореспондентът на БТА Маринела Величкова.

В съобщението си Министерството на външните работи в Скопие изразява недоволство и остра реакция спрямо използването на термина "северномакедонци".

Посланикът на Северна Македония в Тирана ще бъде привикан "с цел изясняване на недостатъците и несъответствията в този процес, разглеждане на възможностите за подходящо коригиране на допуснатите пропуски и намиране на най-адекватните пътища за по-нататъшни съвместни действия и насърчаване на двустранните отношения с Република Албания".

"В предстоящия период Министерството на външните работи (на Република Северна Македония) ще си сътрудничи интензивно с компетентните представители на властите и с представителите на македонската общност в Република Албания по отношение на тяхното културно и социално популяризиране в рамките на албанското общество, което, за съжаление, беше напълно пренебрегнато от предишната политическа формация у нас", пише в съобщението на Министерството на външните работи на Република Северна Македония. 


Mедиите в Северна Македония публикуваха множеството гневни реакции в страната отностно преброяването в Албания, в което има повече декларирали се като българи, отколкото като македонци. Причината за негативните реакции е намалелият брой на вписалите се в преброяването в Албания в графата „македонци” – 2281, при 5512 на преброяването през 2011 година. При преброяването, което се проведе миналата година в Албания, като българи са се определили 7057 граждани, а според председателя на партията в Албания "Македонският алианс за европейска интеграция" Васил Стерьовски причината за това е „натискът от страна на България към македонците да се регистрират като българи и условието за получаване на български паспорти" и че Албания е признала „несъществуващото българско малцинство”.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
Маринела Величкова/БТА