Радев подписа указа, с който предлага на 50-ото НС да избере кандидата за премиер
ГЕРБ-СДС отиде при президента Румен Радев, за да получи първия мандат и да предложи правителство, с което да се сложи край на политическата криза. Росен Желязков е кандидатът за премиер. Той получи мандата за съставяне на правителство. По-късно Радев подписа указа, с който предлага на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател.

"Това е голяма отговорност и изпитание", каза президентът преди да връчи мандата на Желязков. Той напомни, че според Конституцията 7 дни е срокът за връщане на мандата. Той пожела успех на Желязков и връчи мандата за съставяне на правителство.

Желязков благодари на президента. В изпълнение на указ 165 той представи структура и състав на Министерски съвет. МС се състои от министър-председател, един зам.-председател и 19 министри.

Структура и състав на проектокабинета на ГЕРБ: 

Министър-председател, заместник-министър председател и 19 министри. 

Росен Желязков  – министър-председател

Томислав Дончев - Вицепремиер и министър на иновациите и растежа

Людмила Петкова – министър на финансите

Даниел Митов – министър на външните работи 

Калин Стоянов – министър на вътрешните работи

Николай Нанков – министър на регионалното развитие и благоустройството 

Деница Сачева – министър на труда и социалната политика

Атанас Запрянов – министър на отбраната

Мария Павлова – министър на правосъдието

Красимир Вълчев – министър на образованието

Костадин Ангелов  – министър на здравеопазването

Любен Дилов – министър на културата

Ивелина Василева – околна среда и води

Георги Тахов –  министър на земеделието и храните

Делян Добрев – министър на енергетиката

Теменужка Петкова – икономика и индустрия

Георги Гвоздейков – министър на транспорта

Владимир Темелков – електронно управление

Евтим Милошев  – министър на туризма 

Красен Кралев – министър  на спорта

Любен Дилов: Най-вероятно Росен Желязков ще вземе мандата за съставяне на правителство


С връчването на мандата Гордиевият възел на политическата криза в страната или ще започне да се разплита, или ще се затегне още повече, след като всички парламентарни групи вече обявиха своите становища относно подкрепата или участието в евентуални разговори по съставянето на правителство с него.

Радев обяви кога ще връчи първия мандат

След проведения първи кръг консултации с парламентарните сили стана ясно, че ГЕРБ ще предложи правителство на малцинството, но ако то не събере подкрепа, ще има нови избори. Самият Борисов подчерта, че единствената възможна стабилна формула за управление е с участието на първите три политически сили.

ДПС ще подкрепи ГЕРБ и ще разчита на президента Румен Радев да убеди останалите парламентарни сили да направят същото.
 


„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) няма да подкрепи нито кабинет на ГЕРБ и ДПС, нито такъв на „Възраждане“, ако се стигне до опит за правителство с третия мандат.

Втората политическа сила в страната – ДПС, вече заяви и пред президента Радев, че ще подкрепи първия мандат с мотива, че „хората не искат нови избори, а политическият процес в страната да се нормализира, и да има редовен кабинет, който да решава проблемите на хората“. Нормално е и все пак да бъде подкрепен мандатът на победителя в изборите, а и е абсурдно малки партии да искат подкрепа от големите, при условие, че същите сили биха застанали и в конфигурация с първия мандат, каза Йордан Цонев от партията.

Преди да се завърти рулетката на мандатите: Приключиха консултациите при президента

От ПП-ДБ нееднократно заявиха, че първият мандат няма да получи тяхната подкрепа под никаква форма, и коалицията ще остане в опозиция. Съпредседателите Кирил Петков и Асен Василев, както и бившият премиер (избран с гласовете на ГЕРБ-СДС, докато бяха в „сглобка“) акад. Николай Денков предпочетоха общуването с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да е чрез медиите и социалните мрежи, където обявиха, че Борисов не може да разчита на тяхната подкрепа, тъй като именно той бил „свалил кабинета „Денков-Габриел“.
 



„Няма да подкрепим и няма да участваме в съставянето на правителство с първия и с втория мандат. Аргументите ни за това са много ясни - ГЕРБ счупиха работеща управленска формула - да, трудна, скърцаща, но формула, която поддържаше мнозинство, което до началото на януари (2024 г.) с добри темпове провеждаше нужните реформи. По време на предизборната кампания ГЕРБ изгори и всички възможни полета на взаимодействие. Към настоящия момент нито има знак, нито каквито и да било условия за промяна на тази наша позиция. Затова категорично я потвърждавам", съобщи преди дни Надежда Йорданова от коалицията.

От „Възраждане“ остават на твърдата позиция, че мандат на друга партия освен тяхната няма да подкрепят. Ако се стигне до третия мандат и президентът Румен Радев реши да им го връчи на тях, то кабинет ще бъде съставен само с техни експерти.
 

От партията вече отхвърлиха предложението на ГЕРБ-СДС да седнат на една маса за преговори по съставянето на правителство с мотива, че „единственото правителство, което политическата организация ще подкрепи, е кабинет с мандат на "Възраждане". От партията обявиха и че ако получат мандат, поставя пет условия пред всички партии без ДПС (с които дори няма да преговаря): „ провеждане на референдум за запазване на българския лев, провеждане на референдум за излизане от НАТО, премахване на санкциите срещу Руската федерация и финансови компенсации за потърпевшите от тях български предприемачи, прекратяване на изпращането на военна помощ за Украйна и недопускане на въвличането на България във военния конфликт чрез изпращане на български военен контингент, свикване на преговорен екип за предоговаряне на условията за членството на България в Европейския съюз, които към момента не са изгодни“.

И БСП категорично обяви, че няма да подкрепи мандат на ГЕРБ-СДС. Въпреки че вътрешнополитическите борби вътре в столетницата вземат надмощие над останалите политически дела на партията, дори и изключеният от парламентарната група на БСП Калоян Методиев да подкрепи евентуално правителство с първия мандат, едва ли ще привлече някой от бившите си колеги за същата идея. Седмица след изборите от БСП отклониха поканата на ГЕРБ-СДС за преговори за съставяне на кабинет с мотива, че „БСП има последователна политика и решение на Националния съвет да не подкрепя правителство с мандат на ГЕРБ и на ДПС, а форматът, който ГЕРБ предлага, противоречи на разбирането за надпартийно и експертно правителство, което да извади страната от политическата и институционална криза“.

Все пак от БСП уточниха, че ще водят разговори в рамките на парламентарния диалог за законодателната програма на 50-ото Народно събрание и приоритетите на България.
 


Първият мандат не може да се надява на подкрепа от партията на Слави Трифонов – ИТН, макар преди дни председателят на парламентарната й група Тошко Йорданов да заяви, че ще седнат на разговори с Борисов. По време на консултациите с президента Радев от ИТН направо си поискаха да им бъде даден третия мандат, като обещаха да намерят достатъчно подкрепа за съставяне на експертно правителство, дори с премиер от друга политическа сила. "Не държим премиерът да е от "Има такъв народ". Подходът на ГЕРБ беше "предлагаме експертен кабинет, но премиерът, външният и военният от нас", което не е подход за експертен кабинет. Той може да бъде близък до някоя политическа партия, ама не е задължително да е нашата, ако всички останали са съгласни. Няма проблем за нито една партия, ако има съгласие от останалите", каза председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов след консултациите при президента.

От най-малката парламентарна група „Величие“ също обявиха, че няма да подкрепят правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС, но не за друго, а защото са потърсили среща с Бойко Борисов, но искането им е било отхвърлено.

„Величие” на първите си консултации при президента: Ние сме за програмно правителство

"И ние нямаме яснота какво ще прави това правителство и какви ангажименти поема. Едно експертно правителство би било "криене", зад което ще има коалиционни отношения, които не трябва да бъдат видими за широката общественост. Това е вид популизъм и демагогия, която се разиграва в сграда на Народното събрание. Най-близо до нас стои програмно правителство с ясни цели, задачи от лицата, които имат най-голямото доверие да го съставят“, обяви лидерът на "Величие".

Ако спиралата с връчването и връщането на мандатите се завърти и папките бъдат върнати неизпълнени, то страната ни се изправя пред седмите поред предсрочни парламентарни избори в рамките на три години.
БГНЕС