Объркани съюзници, ухажвани противници, вълнения сред американската политическа класа: европейската обиколка на Доналд Тръмп и опита му за сближаване с Владимир Путин ускориха големия дипломатически трус, желан от президента иконоборец на САЩ, но изглежда предизвикаха също нова съпротива във Вашингтон.
 
Какво е бъдещето на американско-руските отношения, пита журналистът Франческо Фонтемаджи в коментар за АФП.
 
Най-важното, което си казаха Тръмп и Путин (ОБЗОР)

Гвоздеят на пътуването - срещата на върха в Хелзинки в понеделник с руския му колега, не доведе до никакви решения за множеството международни кризи, като се започне от Сирия, мине се през Иран и разоръжаването и се стигне до Украйна. Това предизвиква почти облекчение сред западните наблюдатели, които се опасяваха от изненадващи отстъпки от страна на Доналд Тръмп.
 


Двамата държавници обещаха да сложат ново начало на американско-руските отношения, които са достигнали една от най-ниските си точки.

 
Това беше едно от предизборните обещания на Доналд Тръмп, който досега беше възпиран от подозренията, предизвикани от руската афера: намесата на Москва в президентските избори в САЩ през 2016 г., потвърдена от американското разузнаване, и подозрения за сговор между екипа на републиканския кандидат и Кремъл. Всичко това е обект на разследване, което трови мандата на милиардера в Белия дом.
 
Тръмп към Путин: Светът иска да се разбираме (ВИДЕО)
 


Но съществува риск, че изявлението на Доналд Тръмп на пресконференцията с Владимир Путин, по време на която той сякаш придаде по-голяма тежест на отричането от страна на руския президент, отколкото на докладите на собствените си разузнавателни служби, може да е засилило десетократно тези подозрения. Още повече, че стопанинът на Кремъл призна, че е желал победата на своя колега.
 
„Той не скри достатъчно картите си и изявлението му в Хелзинки се превърна в САЩ в стряскащо ужилване”, казва пред АФП Ъруан Лагадек, преподавател в университета „Джордж Вашингтон”. Вследствие на това Доналд Тръмп вероятно ще трябва отново да остави настрани затоплянето на руско-американските отношения.
 


Пресата обяви Тръмп за предател след срещата му с Путин

От вторник насам той е принуден да дава обяснения, като твърди, че е допуснал грешка на езика и демонстрира доверието си в американското разузнаване, без да е ясно дали това ще се окаже достатъчно да успокои полемиката. Белият дом публикува изявление, изброяващо всички предприети мерки срещу „злонамерените действия на Русия” - лоша поличба за толкова желаното сближаване.
 
Кои са съюзниците и кои са противниците на САЩ? Хелзинки беше последният етап от обиколка, която подложи на тежко изпитание съюзниците на Вашингтон. НАТО, ЕС, Германия и Великобритания бяха подложени на критиките на президента на САЩ, както преди тях Канада и Г-7, на фона на търговска война.
 
Президентът Тръмп постави "диагноза" на критиците си

Поради това контрастът с обявената хармония с руския президент, предполагаем противник на САЩ, беше изненадващ, особено след топлите снимки със севернокорейския лидер Ким Чен-ун през юни.
 


Тази обиколка „показа, че президентът вече няма никакви задръжки и действа съобразно дълбоките си вътрешни убеждения за това каква трябва да бъде ролята на Америка в света”, смята Томас Райт, от мозъчния тръст института „Брукингс”. Според него това включва „противопоставяне на съюзите и на свободната търговия и подкрепа за силните авторитарни лидери и за Русия”.
 
Тръмп пак повтори: Никой президент на САЩ не е бил толкова твърд към Русия

Инициативата за „сдържане” на президента - понякога наричана „оста на възрастните” - за която в началото на мандата на Тръмп се смяташе, че са организирали членове на неговата администрация, се е провалила, добавя със съжаление Томас Райт.
 
Според Ъруан Лагадек „Тръмп е доста предвидим: той е убеден, че трябва да спазва обещанията си, каквито и да са границите им” и „иска да бъде антиподът на Обама”, изтривайки решенията на своя предшественик от Демократическата партия. И няма значение дали това включва скъсване с десетилетия на дипломатически традиции.
 
Може ли Тръмп да издържи на това сътресение? Номерът с Путин може да е показал границите на неговия подход: гласовете в подкрепа на Тръмп са изключително редки във Вашингтон.
 
Путин: Отворени сме за конструктивни отношения с всички държави

Някои като бившия дипломат Аарон Дейвид Милър, дори правят паралел с действията на Тръмп във връзка с Шарлотсвил. След насилието в този американски град президентът смрази политическата класа, поставяйки на равна нога расистките и антирасистките протестиращи. Този път той постави на равна нога САЩ и Америка.
 


„Два дни на позор, по време на които един американски президент говореше за морална равнопоставеност; не успя да осъди един противник на американците и групите, проповядващи омраза; и предаде американските ценности и интереси”, заяви той в Twitter.
 
Обаче „Русия е червена линия за републиканската върхушка, това е капката, която ще събуди съпротивата”, предупреждава Ъруан Лагадек и допълва: „Той ще се изправи пред незабавна враждебна реакция”.
 
Тръмп чака с нетърпение втора среща с Владимир Путин

Според преподавателя от университета „Джордж Вашингтон”, този епизод може дори да промени „вътрешното равновесие на американската политика”, защото „Конгресът ще се принуди да си върне контрола и да се сблъска с изпълнителната власт, за да държи под контрол Тръмп и външната му политика”.
 


Председателят на сенатската комисия по външните работи Боб Коркър изглежда му дава основание „Дигите най-накрая се пропукват”, заяви сенаторът републиканец в Twitter след критики, отправени от много негови колеги, дори от лагера на президента. „Време е Конгресът да премине към по-бързи действия и да си върнем прерогативите”.
БТА