За учените остава загадката как се стига до подобно езиково познание
За птиците подслушването на съседските клюки за приближаващи ястреб или змия може да се окаже въпрос на живот или смърт, предаде АП, позовавайки се на публикация в сп. "Кърънт байолъджи".
 
Известно е, че в естествена среда животните често подслушват съседите си от други видове, очаквайки да доловят сигнали за дебнещи хищници. Птиците, например, могат да се научат да бягат, когато "комшията" нададе вик "ястреб" на собствения си език или казано с други думи - разпространи сигнал за тревога.
 


За целите на настоящото изследване специалисти от Австралийския национален университет са наблюдавали поведението на вид мушитрънчета в Националната ботаническа градина в Канбера.
 
Представителите на вида песнопойни птици не притежават вродена способност да различават "чужди" езици. Впоследствие обаче те се научават да разпознават значението на "ключови думи" от речника на други видове, обясняват изследователите.

 


И докато е известно, че някои животни могат да превеждат думи от чужди езици, за учените остава загадката как се стига до подобно езиково познание.
 
Птиците разполагат с няколко средства за придобиване на "житейски умения". Част от познанието им е вродено или придобито от пряк опит. Авторите на настоящото изследване изучават трети тип познание - придобиването на информация от себеподобни.
 

БТА