Дистанцията между двете основни конкуриращи се партии ГЕРБ и БСП се е увеличила с 1,5% спрямо април и към момента е вече 2% в полза на БСП, показва изследване на "Медиана", направено между 2 и 7 май сред 1008 души, представително за пълнолетното население на страната. Според данните 31,9% от заявилите, че ще гласуват, биха подкрепили БСП, а 29,95 - за ГЕРБ-СДС.

Не се наблюдава значимо увеличаване на електоралната тежест на БСП (прилив на нови избиратели), а отлив на избиратели от ГЕРБ - изчезва т.нар. "мека периферия", коментират социолозите. Изследването е проведено от агенция "Медиана" в периода 2-7 май 2019 г. с 1018 човека и е реализирано със собствени средства.

Според тях твърдото ядро на избирателите на ГЕРБ е силно мотивирано да защити своята партия и да участва на изборите. Преди месец те са били бяха значително по-разколебани от симпатизантите на БСП. Сега мобилизацията и в двете групи е практически еднаква. Вероятно това бележи края на ерозията на доверието в ГЕРБ, разбира се, при липса на скандали, "гейт-ове" и други извънредни събития, посочват от "Медиана". Според тях ГЕРБ частично е възстановил доверието или търпението към себе си, което е било силно ударено от "Апартамент-гейт".
 
„Алфа Рисърч“: Паритет в подкрепата за БСП и ГЕРБ

Две седмици преди евроизборите двете партии се изправят една срещу друга с практически изравнени позиции и силно мотивирани избиратели. Доминацията на едната или другата на изборите може да се реши от "дреболии", в това число и от натрупването на празнични дни в деня на изборите, отбелязват анализаторите.

 
Третата партия, която може да бъде сигурна, че ще успее да премине изборната бариера, е ДПС - с 10,7% от заявилите, че ще гласуват. Влиянието на ДОСТ е видимо преодоляно. Доколкото има напрежение, то е в подреждането на лицата в листата на партията и голяма вероятност за използване на преференции, посочват социолозите.



Две партии се намират близо до изборната бариера за евроизбори - "Воля" с 4,9% и ВМРО с 4,7%. Следват ги НФСБ - 3,9%, "Коалиция за България" - 3,8%, "Демократична България - 3,4%, и "Атака" с 2,6%. Социолозите уточняват, че нито една от тези партии не може да бъде изключена от шансовете за преминаване на бариерата, тъй като към 8 май близо един милион избиратели заявяват, че ще гласуват, но все още се колебаят за кого, а вероятно се колебаят и дали въобще да гласуват. "Люшването" на тази огромна маса избиратели в една или друга посока може да изстреля практически всяка партия над изборната бариера, смятат от "Медиана".

Третата партия, която може да бъде сигурна, че ще успее да премине изборната бариера, е ДПС - с 10,7% от заявилите, че ще гласуват. Влиянието на ДОСТ е видимо преодоляно. Доколкото има напрежение, то е в подреждането на лицата в листата на партията и голяма вероятност за използване на преференции, посочват социолозите.

Две партии се намират близо до изборната бариера за евроизбори - "Воля" с 4,9% и ВМРО с 4,7%. Следват ги НФСБ - 3,9%, "Коалиция за България" - 3,8%, "Демократична България - 3,4%, и "Атака" с 2,6%. Социолозите уточняват, че нито една от тези партии не може да бъде изключена от шансовете за преминаване на бариерата, тъй като към 8 май близо един милион избиратели заявяват, че ще гласуват, но все още се колебаят за кого,а вероятно се колебаят и дали въобще да гласуват. "Люшването" на тази огромна маса избиратели в една или друга посока може да изстреля практически всяка партия над изборната бариера, смятат от "Медиана".

„Афис“: „Най-европеизираните“ българи са ромите

С напредването на кампанията и отшумяването на имотните скандали около властта, изглежда, намалява и желанието да се гласува, констатират социолозите. Според данните само за един месец хората, определящи тези избори като важни за България, са намалели с 13% - от 51% на 38%.

Според анализаторите това поставя под съмнение дали ще се реализира декларираната изборна активност, която продължава да е висока (около 70%). Вероятно пред изборните урни ще отидат около 2,5 млн. избиратели, смятат социолозите, с уточнението, че това важи при липса на скандали, "гейт-ове" и други извънредни събития.

Показаха каква ще е бюлетината за евроизборите и как ще се гласува (СНИМКИ)

Данните показват слабо желание за използването на преференциите при гласуване - 8,5% заявяват, че ще ги използват. Вероятно няма да има пренареждане на листите в резултат от преференциално гласуване, коментират от "Медиана".