Драгомир Заков
Драгомир Заков / БГНЕС
Има открити в Румъния и Турция, включително южните ни съседи са обезвредили такава вчера, подчерта военният министър
Открити са мини в крайбрежните води в Румъния и Турция, вчера имаше отново в Турция, която беше обезвредена, но в българската акватория на Черно море не е била откривана такъв тип мина. Имаме капацитет както за наблюдение, така и за предотвратяване на инциденти. Това обясни военният министър Драгомир Заков на блицконтрол в Комисията по отбраната към Народното събрание.

"По-сложен въпрос е за наблюдение и откриване, особено нощем", подчерта Заков.

Той не изключи и НАТО да вземе мерки в случай на необходимост, но според Заков тече сериозна координация между Румъния, България и Турция и апелира българските рибари да сигнализират веднага при съмнителни обекти, но да ги увери да са спокойни, защото българската армия може да обезврежда такъв тип мини.

По-скъпи или по-евтини: Темата за изтребителите разбуни духовете в парламента


Заков говори и за американските изтребители F-16 - 8 на брой, които бяха закупени през 2019 години и се чакат това десетилетие.

"Рамката за американските изтребители е ясна. Не са само самолетите – има и двигатели, има и въоръжение към тях. Това е максималната възможна рамка, за да може да има гъвкавост. Обикновено рамката е по-ниска, съответстваща с това, което ние сме заявили като необходимост. Разликата е, че ако желаем допълнителни способности, няма да иска ново разрешение от Конгреса", подчерта министърът на отбраната.

"Договорът е между правителство и правителство, а не с „Локхийд Мартин“, затова не са предвидени неустойки. Финансови компенсации, каквито е имало между България и компания, няма как да има", заяви той.

България пред дилема за новите американски изтребители

"Идеята е да се осигури летателна способност на българските ВВС, тъй като МиГ-29 вероятно остават без поддръжка с оглед конфликта между Русия и Украйна. Дали ще са F-16 втора ръка или други изтребители на лизинг, това предстои на проучване", заяви той. "В целия този период ще разчитаме на съдействие от нашите съюзници с усилване на въздушното пространство, както е и в момента. Това е лукс, който можем да си позволим, тъй като сме страна членка на НАТО. Ако не бяхме, тогава щяхме да имаме сериозни затруднения с охраната на българското небе", заяви още военният министър.

Заков изложи концепцията си, че зад всяка похарчена стотинка в сферата на отбраната трябва да има реална закупена способност, а не само закупуване "на парче" на отделни артикули и оборудване.

По думите все още не е ясно дали Полша ще може да отремонтира и поддържа изтребителите ни МиГ-29, но българското правителство е в постоянен контакт с полската страна по този казус.

Той коментира и относно придвижването на американска военна техника и сили в България. "Това придвижване е от Гърция за Румъния и обратно, през България, и категорично не става дума за пращане на оръжия или сили в Украйна, каквито интерпретации могат да се появят", заяви Заков.