Децата, които живеят в селата Балван, Водолей, Батак и Върбовка, не ходят на зъболекарски прегледи. Почти не стъпват и при лекар за профилактични прегледи. Сравнително голяма част от майките на тези деца сами решават как да ги лекуват.
Това сочат данни от анкетата, проведена от доброволци на Центъра за междуетнически диалог „Амалипе". В продължение на цяла година центърът работи върху проект за общностен мониторинг на достъпа до здравни услуги в уязвими етнически малцинства.
514 жени над 18 г. са били анкетирани и 16 % от тях са признали, че не могат да осигурят на децата си здравословна храна. 11 % пък са казали, че изобщо нямат информация за имунизационния календар на децата им.
Повече от половината жени, включени в проекта, не са здравноосигурени.
Резултатите показват още, че 17 % не знаят дали имат личен лекар, 74 % не знаят телефонния номер на личния си лекар и на личния лекар на техните деца. Такъв е процентът и на тези, които не ходят на профилактични преглади. 80 % са признали, че не са в състояние да си купуват лекарствата, предписани им от лекар.
50% от анкетираните жени са заявили, че са били обект на дискриминация от страна на болничните власти. Също толкова притеснителни са и цифрите на жените, които не стъпват на гинеколог, затова и почти половината от жените са посочили, че не са наясно какво е здравното им състояние.
Проектът на търновската неправителствена организация „Амалипе" е пилотна инициатива, чиято цел е да даде насоки за подобряването на здравните услуги и здравния статус на ромите. Другата идея е да се разработи, тества и оцени механизъм за мобилизиране на местната общност, използвайки метода „социален одит" в две пилотни общини - Велико Търново и Павликени.
Благодарение на проекта, който приключва в края на годината, в четирите села са се случили съвместни чествания на различни празници. 25 младежи и техните родители в Бълван само за три дни са превърнали едно разрушено и изоставено помещение в младежки клуб. След това са почистили цялото село.
С почистване на населените места са стартирали дейността си и местните клубове в Батак и Върбовка. В Батак младежите се ремонтирали стадиона, очертали са с вар контурите му и са боядисали футболните врати.
В Батак, Балван и Водолей се проведоха и безплатни гинекологични прегледи. Серия от обучение на общностните модератори, театрален спектакъл „Докторе, къде си?", здравни беседи в училищата, са част от другите осъществени по проекта дейности. След информационната кампания, предстои да бъде направена още една анкета в четирите населени места, за да бъдат сравнени резултатите.