Споразумение за регионално сътрудничество в Северен централен район подписаха Русенският университет „А. Кънчев“, Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и областните администрации на областите Русе и Велико Търново. Подписите си под документа положиха двамата областни управители - Георги Рачев и Венцислав Калчев, както и ректорите на двата университета - проф. Христо Белоев и проф. Пламен Легкоступ.
„Ние от години работим в много добро сътрудничество и като области и като университети. Пресен пример е общото ни проучване и предложение към правителството относно трайното транспортно решение на пътя Русе-Велико Търново. Днешният акт официализира и дава нов тласък на приоритетните насоки, в които съвместно ще продължим нататък“ – каза проф. Белоев след подписването на споразумението.
Проф. Легкоступ изрази удовлетворение от подписания документ и самата инициатива, като заяви, че това е пример за страната ни как държавната администрация трябва да работи с университетите и да използва техния потенциал. „Университетите в момента са най-големите работещи институции в двете области и безспорен техен генератор на развитие“. Същата оценка на споразумението даде и областният управител на Велико Търново, г-н Рачев. „Като възпитаник на Русенския университет изказвам възхищението си от неговото израстване през последните 35 години. Двете области имат много общи дадености и общи проблеми за решаване. Ние работим отлично съвместно и ще продължим да го правим още по-целенасочено в интерес на нашите съграждани“, каза той.
Според подписания документ сътрудничеството е ориентирано в няколко приоритетни области, свързани с инфраструктура, околна среда и достъпност, подобряване на бизнес средата с акцент върху иновациите, както и подобряване на инвестиционния климат в Северен централен район. Споразумението предвижда създаване на съвместни образователни и бизнес мрежи, съвместно планиране и решаване на проблеми за развитие във всички сфери от взаимен интерес. Страните ще участват с общи инициативи в национални и международни програмни документи, насочени към постигане на устойчиво икономическо и социално развитие.