Изпити за бойна степен по винг чун се проведоха във Велико Търново
Изпити за бойна степен по винг чун се проведоха във Велико Търново / dariknews.bg

Петима възпитаници на школата по винг чун във Велико Търново успешно положиха изпити за следваща ученическа степен. Семинарът в старата столица бе проведен лично от Станислав Багалев- шеф на Федерацията по древното китайско бойно изкуство у нас. Той е носител на четвърта техническа, от общо 9, степени. След изпита Багалев демонстрира техники, които бяха наблюдавани от над 30 души.

Стилът винг чун  в превод прекрасна пролет е навлязъл в България преди 17 години, представен тук от един от майсторите Льонг Тинг. Под Царевец група от над 20 души се занимава с него малко повече от година в зала на улица "Акация". Тренировките води Светломир Калицов, който е софтуерен инженер и работи за американска компания, но това не му пречи да преподава винг чун. Легендарният Брус Лий, благодарение на филмовата си кариера, е най-известният представител на винг чун.

Макар да пропагандира своята идея за бойните изкуства, наричайки я джийт кун до, той никога не забравя своята принадлежност към клана на винг чун. Стилът не изисква физическа сила и няма забранени за атака точки по тялото на противника. Характеризира се още с икономични движения, стабилни позиции и най- вече с практичната си насоченост. Той е особено ефикасен при близък бой и техниката му е построена на желязна логика.

Според легендата го е  създала монахинята Инг Муи от митичния манастир Шао Лин. Целта й била да се противопостави на всички известни до момента китайски бойни изкуства. Тя го преподала първо на крехката девойка Ин Винг Чун, която въпреки нежната си физика се оказала отлична ученичка. Ин се справила без проблеми със селския бабаит, който й налетял, разказва преданието и това накарало сънародниците й да погледнат по- внимателно към новия боен стил.