Собственици на хиляди декари по Добруджанското Черноморие искат от държавата да реши по-скоро дали могат да обработват земята си.
Заради защитените зони, картирани в Каварненско, РИОСВ Варна наложи пълна забрана за извършване на всякакви земеделски дейности в поземлен имот с площ около 1500 дка, собственост на фирма „МИЛЕНИУМ ЕНД КО“ЕООД. Земята е земеделска, с начин на трайно ползване „нива”, определен през 2008 година, което означава, че там могат да се отглеждат различни култури. Имотът обаче попада в границите на Защитена зона “Комплекс Калиакра” и има частично картирани местообитания на 62СО Понто-сарматски степи, според извършено картиране през 2011-2013г., т.е. след смяна на начина на ползване. До момента обаче няма издадена заповед от Екоминистерството за обявяване на защитената зона и със становище дали и колко от имота попадат в нея.
След репортаж на Дарик по темата, от РИОСВ отговориха на зададените от медията дни преди това въпроси.
Обяснението на регионалната инспекция е, че забраната (принудителна административна мярка – ПАМ) е за дейности, свързани със създаване на трайни насаждения – лозя в границите на поземления имот, а такова инвестиционно намерение не било съгласувано с компетентните органи. Отинспекцията не отричат, че в границите на защитените зони няма забрана за стопанисването на земеделски имоти в съответствие с начина им на трайно ползване.
"Всяка промяна обаче, включително за създаване на трайни насаждения – лозя (засаждане на лозов масив), е предмет на съгласувателни процедури по реда на екологичното законодателство. В случая такава процедура не е проведена.", обясняват от РИОСВ Варна.
От „Милениум” обаче твърдят, че земята се е подготвяла за засаждане на ръж и въпреки спечелен проект по Фонд „Земеделие” за засаждане на лозя, дейности по него все още не са започнали.
Към момента всякаква работа по отглеждане на каквато и да е земеделска продукция в имота е спряна.
От фирмата собственик настояват за категорична позиция каква точно е земята им и може ли там да се оре и сее.
„Липсват и ясни забрани за извършване на земеделски дейности в обхвата на Защитената зона, което поставя собствениците на имоти в неяснота. В момента съществува противоречие между земеделското и еклогичното законодателство, като разпоредбите на първото създават предпоставка за реализацията на проекти по ПРСР (земеделците получават бонус точки за проекти в Натура 2000 и в необлагодетелствани райони), а разпоредбите на второто не допускат/ограничават реализацията им. Това противоречие създава необходимостта от ясен отговор – Възможно ли е да се орат земеделски земи - ниви, на които има картирани местообитания? А също и възможно ли е на земеделски земи, които се орат да бъдат картирани местообитания?”, се казва в писмо от „Милениум”, адресирано до МОСВ, МЗХ и медиите.
От фирмата изразяват готовност и за замяна на имота си, закупен през 2007 година от Община Каварна за повече от 5 млн. лв., за да могат свободно да произвеждат земеделска продукция на място, където няма да бъдат застрашени природата и местообитанията на защитени видове.