Поредна криза с отпадъците на болниците в София. В следобедните часове във вторник от Столична община обявиха, че повече няма да приемат смет от здравните заведения - причината за пореден път е открито смесване на болнични и битови отпадъци в софийския завод.
Спират приемането на отпадъци от болниците в София
Още миналата година от кметството предупредиха, че има болнични заведения, отчитали 0 кг опасен отпадък на година, което е сигнал за нередности."Днешният случай не е изолирано явление. Още когато установихме системното смесване на опасните отпадъци с битовите през миналата година, изпратихме сигнали до РИОСВ и СРЗИ", коментира кметът на Столична община Васил Терзиев. Като добавя, че до момента няма информация за предприети действия от тяхна страна и това е поредният пример, че София е оставена сама в битката с отпадъците, докато държавата бездейства.
"Резултатът е, че се застрашава здравето и животът на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима", добави кметът Терзиев.
Шефът на здравната комисия: София е изправена пред епидемия
Здравните власти предупредиха, че София е изправена пред епидемия
"Това е недобре обмислено решение, защото през 2024 г. в столичните здравни заведения са лекувани 700 хиляди граждани. Отделно в София пребивават всеки ден около два милиона граждани и едно такова действие е с изключително огромно влияния върху епидемичното състояние на града и в частност на болниците", заяви на извънреден брифинг здравния министър д-р Силви Кирилов.
Това е огромна опасност от епидемия и би трябвало да бъде поне консултирано с Министерството на здравеопазването и с епидемиолози, добави министърът.
Здравните власти обясниха, че болниците не извозват сами опасните отпадъци, а за целта имат сключени договри с външни фирми.
Решението на кмета Васил Терзиев да преустанови приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) създава условия за епидемична криза в рамките на часове, заяви проф. Костадин Ангелов, който е и председател на здравната комисия в Народното събрание от ГЕРБ-СДС.
Позицията на главният държавен здравен инспектор
Странно е да се опитваш да решиш свой организационен или политически проблем, създавайки още по-голям, включително такъв, който създава риск за общественото здраве, каза от своя страна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. След като е допуснато да влезе камион с такъв отпадък е работа точно на предприятието да го върне, да търси някакво взаимодействие с фирмата, която го извозва или да прекрати договора, но да се наказва цялото столично население заради това, че се е случило някакъв отпадък да попадне там, е абсолютно неприемливо, допълни той.
Столичната лекарска колегия се обърна към кмета Васил Терзиев с призив за диалог.
"Нека всички институции, ангажирани с проблема за отпадъците в болниците и най-вече с контрола на процеса, да седнат на една маса и да намерят най-ефективното решение на възникналата кризисна ситуация", се казва в позицията.
Здравният министър: Отказът да се приема отпадък от болниците крие огромна опасност от епидемия
"Заедно с Министерството на здравеопазването, РЗИ, ръководствата на болниците и Столична община трябва да се намери правилното решение, което не застрашава здравето на столичани и нормалната работа на болниците. Поставянето на здравните заведения пред свършен факт няма да доведе до позитивен резултат. Затова решението трябва да се търси съвместно от всички институции, като акцентът бъде върху по-строгия контрол и регулацията на процесите по събиране и депониране на отпадъците от болниците", заявиха още от Столичната лекарска колегия.
Предисторията
Кръв и спринцовки: Заплаха от разпространяване на заразни болести дебне в боклука на София (СНИМКИ)
Миналата есен кметът Васил Терзиев алармира, че има човешки тъкани и кръв в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували.
"Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe", каза той. "Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци. Изхвърлянето им е нарушение на Закона за управление на отпадъците и Наредба №1 от 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения", заявиха от своя страна от завода.
Проверките обаче не откриха нарушения от страна на болниците. Тогава РЗИ извършва незабавни проверки в лечебните заведения, както следва: РЗИ-Софийска област е проверила „Св. Анна“ АД, а СРЗИ е направила проверка в „Св. Екатерина“, „Александровска“, „Пирогов“, Националната кардиологична болница, Специализирана болница за активно лечение по хематология-София, Втора МБАЛ-София ЕАД и Университетска болница „Софиямед“.
При направените проверки не са констатирани нарушения по отношение на смесването на опасни и неопасни отпадъци, образувани от дейността на лечебните заведения, информираха от МЗ. „Същите се разделят на мястото на тяхното образуване и се събират в първични опаковки, обозначени с международен символ“, добавиха от там.
По закон контролът по прием на отпадъци се осъществява от оператора на депото.