Лекуват контактните с антракс с антибиотици
Лекуват контактните с антракс с антибиотици / netinfo

Профилактика с тетрациклин е започната при контактните  с умрелите от антракс овце в боляровското село Голямо Шарково. Това съобщи за Дарик д-р Рени Тотева, директор на РИОКОЗ – Ямбол.

В селото бе открит случай на антракс /синя пъпка/ по овцете. Две животни са умрели, след като са се заразили с болестта най-вероятно при паша, съобщи д-р Красимир Дюлгеров, директор на РВМС-Ямбол. Районната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве /РИОКОЗ/ в Ямбол откри вчера контактните с болестта. Това са стопанинът на овцете, съпругата му и пастирът на стадото, част от което са животните. По данни на РВМС те са заклали едно от животните и са направили кайма от месото му. По този начин е възможно да са се заразили с болестта, каза д-р Тотева. Според нея тъй като липсват признаци за заболяването у тримата, най-вероятната форма, под която то може да се прояви е кожната. В такъв случай профилактиката с тетрациклин ще продължи 5 дни, а наблюдението върху засегнатите – 21 дни, колкото е инкубационния период на болестта.

Антраксът се предава по животните само чрез паша и то след суша, когато тревата е рехава. Овцете могат да се заразят, като поемат заедно с тревата пръст, в която има спори на антракс. В Голямо Шарково от 30 години не е имало случай на болестта, но животът на спорите на антракса е 50 години, каза пред Дарик д-р Красимир Дюлгеров.

Кметът на община Болярово е районирал пашата на животните, за да се избегне заразата. Тя не се предава пряко между овцете. При хората заразяването може да се получи  само при пряк допир с кожата, кръвта, месото и вътрешностите на заразеното животно. Според д-р Тотева опасност за останалите жители на селото няма.