Писателят Пламен Петков ще представи на 15 май новата си книга "Голямата работа" - сборник с разкази, сатира и стихотворения. Началото е в 18 ч., а мястото е Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе. Ето и анотации за книгата и за автора:
ПРОЗА И ПОЕЗИЯ – БЕЗПОЩАДНА КАРТИНА НА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА НИ
Пламен Петков упорито и амбициозно се стреми да се чуе отчетливо гласът му на творец в литературното пространство не само на Русе, но и на страната. Плод на тази му амбиция са публикации на разкази и стихове в местната и националната литературна книжнина, в различни литературни сайтове. През 2017 г. издаде и първата си книга „Престъпни мисли“, съдържаща криминални разкази.
Авторът продължава да ни изненадва, да се вглежда тревожно в съвременната ни действителност и оттам да намира сюжетите за новите си творби. Творби, включени във втората му книга „Голямата работа“ - сборник с разкази, сатирични произведения и стихотворения.
Пламен Петков притежава много важно качество за всеки един прозаик: той изгражда интересни и увлекателни сюжети на своите разкази. Те държат будно вниманието на читателя за случващото се, увличат го в разнищването, раздиплянето съдбата на героите. А това са герои на днешната ни действителност – твърде сурова, твърде нелицеприятна, дори жестока. Независимо дали ще ни поведе в разследването на криминален случай или в разказ за съдбовна ситуация на даден персонаж, Пламен Петков винаги се стреми да разкрие безпощадно облика на действителността ни, чиито безмилостни закони за оцеляване (в битов и икономически план) често довеждат личността до нравствен срив. В повечето случаи в разказите му този срив изживяват съвсем млади хора. Авторът умее да опише мрачната и твърде „ъндърграунд“ атмосфера, в която попадат герои, обсебени от амбицията бързо да просперират в живота. И по пътя си те пък прекършват съдбите на други хора, и така се върти животът – сред бруталност, корупция, липса на справедливо правосъдие, бездушност. Затова и финалите на разказите му имат трагичен край на объркани в кълбото на живота млади съдби.
И в криминалните произведения, и в останалите класически разказани истории се проследява всъщност пътят на това житейско объркване и падение на младия човек. Тъкмо съдбата на този тип персонажи е центърът, акцентът в много от разказите. Те действат разтърсващо на читателя, защото са много правдоподобни, звучащи почти документално, написани с един малко изчистен от подробности, лаконично-стегнат повествователен стил. Прототипите на героите са наши съвременници, които човек може да срещне в реалния живот. Виждаме такива разбити съдби по телевизията, в медиите. И затова много точно един от разказите е наречен „Всичко се заплаща“ – плащаш с избора си, с достойнството си, със страха си, с малките и големи предателства във всички ония „капани“, които ни устройва Съдбата.
В разказите, като контрапункт на младите с трагична съдба герои, Петков гради образа на злите сили в този живот – този на различни силови групировки, пласьори на наркотици, сутеньори, на „обиграни“ фирмаджии и други познати фигури от тъмните страни на съвремието ни. Разказвачът съумява да изгради психологически вярно техния зловещ вид, да представи безскрупулното им поведение, впрегнато в маниакалната амбиция за охолен живот, власт и пари. Този тип хора успяват да съсипят съдби, да доведат личността до нейния физически крах. Такъв зловещ персонаж Пламен Петков успява да изгради до пределите на силна метафора в разкази като „Всичко се заплаща“, „Голямата работа“, „От Берковица до Париж“. В други пък творби акцентът е повече върху проследяване на драмата на личността, понесла бремето на страданието в установените жестоки нрави. Такъв елемент има в разкази като „Баба Кобилка“, „Баба Гинка“, „История, която ще ви разтърси“, „Това е България“.
Любим жанр на Пламен Петков е криминалният и във втората си книга той не го отминава. Атмосферата на криминална интрига носят разкази като „Всичко се заплаща“, „Убийство по Дунава“, „Да се събудиш след убийство“. В два от тях главен герой е отново познатият ни от „Престъпни мисли“ детектив Иван Галинов, който е не само опитен следовател, но и сложна като душевност личност. Той не е хладният полицай, а човекът, който съпреживява драмите на лицата в едно престъпление – жертвите и убийците. Така и в криминалните си разкази Пламен Петков успява да прокара една нишка на нравствена присъда над героите си.
Книгата „Голямата работа“ е обогатена и от представяне в друга светлина на Пламен Петков – автор на сатирична проза и поезия. Някои от произведенията му са публикувани в литературни и други сайтове, но включени именно в книга ги виждаме за първи път. Както в драматичните си разкази, така и в сатирата си Петков е безпощаден изобличител на различни негативни явления в живота ни, не пести иронията и сарказма си и към конкретни личности от управленския ни елит. И в този жанр той се показва като млад човек, който има дързостта да извика „Царят е гол!“ и така да събуди нашите задрямали граждански чувства.
Сатирикът Пламен Петков има чувство за изграждане на остроумната сатирична фраза, с която очертава с няколко щриха негативното явление. Така сатирата му получава ясен и точен адрес. Силен публицистичен патос съдържат и стиховете му с патриотична тематика, които носят също дръзкия тон на откровеното и искрено гражданско чувство.
Втората книга на Пламен Петков “Голямата работа“ разширява представата за творческите възможности на автора. Виждаме, че той умее да държи под напрежение сетивата ни в криминалните си разкази, да ни приобщи като състрадание в класическите си сюжети, да ни разсмее в сатиричните си произведения. Тази многоликост на литературните му изяви още веднъж оправдава усърдието и амбициозността, с която Пламен Петков се стреми да навлезе в сложните пътища на белетристиката и поезията.
„Голямата работа“ е среща с вълненията на един млад автор, който има изострени сетива за проблемите и конфликтите от съвременното ежедневие на българина. Затова и разказите му в сборника носят заряд от много нравствени послания, които намират път до сърцето и мислите на читателя.
КРУМ ГЕРГИЦОВ
Пламен Петков е роден в град Русе. Завършил е немска гимназия и след това висше образование в града на Баба Тонка. Още в четвърти клас получава награда за първия си акростих, публикуван в сборник с детски произведения. През 2017 г. издаде първата си книга „Престъпни мисли“.
И във втората си книга „Голямата работа“ Пламен Петков ни среща с Иван Галинов – детективът, разплитащ сложните криминални казуси. Но тук авторът е включил много по-разнородни по съдържание разкази. В повечето от тях разкрива съвременната българска действителност в цялата ѝ бруталност, корупция, липсата на правосъдие, немотията и несгодите на обикновения българин. Героите са живи персонажи, които човек може да съпостави с реални хора от заобикалящия го свят.
За пръв път виждаме Пламен Петков и като сатирик и ни напомня на майсторите в жанра. Сатирата му е остра и актуална по Ботевски, както и включените стихотворения. В тази книга авторът е многоцветен. На места ще ви разсмее, на други разплаче, а на трети остави без дъх.
Пламен Петков изгражда интересни и увлекателни сюжети на своите разкази. Те държат будно вниманието на читателя за случващото се, увличат го в разнищването, раздиплянето съдбата на героите.
Крум Гергицов

26 минути
С ДНК анализ ще броят мечките в Родопите
Чрез съвременни ДНК анализи ще бъде извършено актуално преброяване на популацията ...
49 минути
Военни и два хеликоптера участват в борбата с пожара в Пирин
Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили участват в гасенето на ...
59 минути
Ограничават движението по пътя Михалково-Кричим в делнични дни
Ограничават движението по пътя Михалково-Кричим в делнични дни заради укрепване на ...
1 час
С пет вида наркотици: 9 г. и 4 месеца затвор за шофьора на мигранти, убил полицай на пътя
Осъдиха на 9 години и 4 месеца затвор шофьора, причинил тежката катастрофа на 22 ноември ...
1 час
Егаси феста'2025 в Бургас: Вижте най-великите хип-хоп и рап изпълнители от българската сцена
Най-великите хип-хоп и рап изпълнители от българската сцена се събират за мега концерт ...
1 час
Режим на водата и в Белоградчик
Режим на водоснабдяването е въведен в Белоградчик.
Причината са драстично намалелите ...
1 час
Археологически изненади в Акве Калиде: Разкриха три исторически епохи при разкопки
Археологическите проучвания на територията на древния град Акве Калиде са достигнали ...
1 час
Безумието на пътя: Млади шофьори с беден опит зад волна с фатални катастрофи
Две фатални катастрофи в рамките на ден - с идентични извършители, с тотална безотговорност ...
1 час
Здравното министерство въвежда е-система за ваксини, облекчава лекари от бюрокрация
Министерството на здравеопазването въвежда електронна система за разпределяне, заявяване, ...
1 час
С вой на сирени във ВМА почетоха паметта на загиналите при спасяване на човешки живот
С вой на сирени и едноминутно мълчание във Военномедицинската академия (ВМА) бе почетена ...
1 час
Годишната инфлация в България достигна 5.3% през юли
Месечната инфлация в България за юли, измерена през Индекса на потребителските цени ...
2 часа
Откриха мъртъв делфин на брега на плажа край Шкорпиловци (СНИМКИ)
Откриха мъртъв делфин на брега на плажа край село Шкорпиловци.
Тялото ...
2 часа
КНСБ: Разлика до 100% между цените на едро и дребно в малката потребителска кошница
Сериозни отклонения между цените на едро и дребно при продуктите от малката потребителска ...
2 часа
Румънският журналист Джордже Пецу: Държавата харчи като обезумяла, обикновеният румънец - също
Драстичното поскъпване на тока и ДДС в Румъния поставя на изпитание обикновените хора, ...
2 часа
Стефан Бакалов от Агенция „Митници“: Разследват се и други дипломати за кокаиновия канал
Митниците и полицията разследват и други дипломатически лица, замесени в кокаиновия ...
3 часа
„Стадото“ на Милко Лазаров ще бъде българската номинация за „Оскар“
Експертна комисия в 5-членен състав избра „Стадото“/“Tarika” за българската номинация ...
3 часа
Борисов за държавните имоти: Леви партии, начело с президент популист, в средата на лятото „бранят с телата си“
Група леви партии, начело с президент популист, си измислят по средата на лятото за имоти ...
3 часа
Жителите на Аляска посрещнаха Путин с украински знамена (ВИДЕО)
Няколкостотин души се събраха на проукраински митинг в Анкъридж, Аляска, където днес ...
3 часа
Верижна катастрофа предизвика огромно задръстване на Северната тангента на София (СНИМКИ)
Верижна катастрофа образува голямо задръстване на Северната тангента на София.
...
3 часа
Честит празник на древния и вечен град Несебър (ВИДЕО)
Древният и вечен град Несебър отбелязва своя празник с впечатляваща церемония.
Тържествата ...
3 часа
Отново спират водата в Ловеч
В Ловеч водата ще бъде спряна в 12:00 часа заради авария на магистралния водопровод „Черни ...
3 часа
13 древни зъба разкриват нова глава в историята на човешката еволюция
Учени са открили в Етиопия вкаменелости от зъби, датиращи отпреди около 2,65 милиона ...
3 часа
Хванаха тинейджър да шофира автомобил с прекратена регистрация
16-годишен тинейджър беше хванат да шофира автомобил с прекратена регистрация в землището ...
3 часа
Оставиха в ареста мъж, шофирал с три вида наркотици в София
По внесено искане прокуратурата, съдът остави в ареста 37-годишен мъж, шофирал след ...
4 часа
Парчета от спукана гума на камион повредиха няколко автомобила, шофьорът – на амфетамини
Парчета от спукана гума на движещ се по автомагистрала „Струма“ камион ДАФ повредиха ...
4 часа
Министерство на икономиката с насоки за двойното обозначаване и плащане в брой при въвеждане на еврото
Насоките за прилагане на задължението за двойно обозначаване на цените на стоките ...
4 часа
Повдигнаха обвинение на пияния украински шофьор, блъснал полицаи в Банско
24-годишен украинец в Банско, шофирал с 1,76 промила алкохол, блъсна и ритна полицаи при ...
4 часа
Нова вълна от арести за „корупция“ в опозиционната община в Истанбул
Турската полиция арестува 40 души в опозиционната община в Истанбул, сред които кметът ...
4 часа
Близо 100 м от железопътната инфраструктура е изцяло унищожена от инцидента с дерайлиралия влак
Машинистите на влака, който дерайлира тази сутрин край симеоновградското с. Пясъчево, ...
4 часа
10-годишно дете пострада при катастрофа край Русе
10-годишно дете пострада при катастрофа край Русе, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
4 часа
Вълнуващи находки разкриват древната история на Акве Калиде
От началото на август започнаха археологическите проучвания в античните бани – Акве ...
4 часа
Потушен е пожарът в луковитското село Карлуково
Потушен е пожарът, възникнал на 13 август по обед в землището на луковитското село Карлуково, ...
4 часа
Задигнаха 10 000 лв. от метална каса в жилище в Троян
Задигнаха 10 000 лева от метална каса в жилище в Троян, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
4 часа
Мъж предизвика пожар в Монтанско
57-годишен мъж предизвика пожар в Монтанско, съобщиха от полицията.
На 14 август е подаден ...
4 часа
Украинец опита да подкупи варненски полицаи със 100-доларова банкнота
Опит за подкуп спрямо екип от Пето Районно управление е направил 40-годишен украински ...
4 часа
Лавров: Русия е с ясна и категорична позиция на преговорите Путин-Тръмп
Много беше свършено по време на посещението в Русия на Стив Уиткоф, специалния пратеник ...
4 часа
Почина майката на основателя на Amazon Джеф Безос (СНИМКА)
Основателят на Amazon Джеф Безос съобщи, че майка му, Джаклин „Джаки“ Гис Безос, е починала ...
4 часа
Над тон алкохол и 1000 кг тютюн задържаха митнически служители в Русе
1169 литра етилов алкохол откриха и задържаха митническите служители от сектор „Акцизен ...
4 часа
14-годишен мотоциклетист пострада при катастрофа в Благоевградско
14-годишен мотоциклетист пострада при катастрофа в Благоевградско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
5 часа
Шофьор на товарен автомобил загина при катастрофа във Великотърновско
70-годишен шофьор загина при катастрофа във Великотърновско, съобщиха от полиицята.
Шофьор ...