Детски школи ще възраждат традиционни занаяти от Подбалкана. Сред тях са плетенето на калоферска дантела, дърворезба, медникарство, тъкачество и много други, разказаха пред Дарик занаятчии.
Школите ще работят в реставрирания Бухалов хан, който е част от възрожденския туристически комплекс Старинно Карлово. В хана са настанени традиционни за района занаяти като тъкачество, дърворезба, плетене на калоферски дантели, изработка на кукерски маски и др. Така ханът, който е свързан с възрожденската история на Карлово и в който бе снимана част от филма „Светът е широк и спасение дебне отвсякъде“, се възражда за нов живот.
В новооткритата Патева къща, която също е част от Старинно Карлово, е представено изкуството да се редят градини и дворове от Възраждането до днес. В миналото Карлово е било прочуто с майсторството на своите домакини да подреждат цветя, дървета и калдъръм, свързани неизменно от барите с течаща планинска вода.
В Патевата къща, която вече се нарича и Самодивска, е показано отглеждането и преработването на маслодайната роза, лавандулата и други етерично-маслени растения, характерни за района. В реставрираната и обзаведена сграда туристите могат да посетят чайната стая, стаята за билки, където могат да научат практични рецепти за козметични и лечебни процедури, да разгледат стаята на Царицата на розите.
На по-късен етап ще отворят врати за туристи и останалите 3 възрожденски къщи от комплекса Старинно Карлово. Предвижда се в Белия двор, прочул се по целия свят от картините на Никола Танев, да се развива зографска школа. В къщата на възрожденския учител Райно Попович ще бъде представено просветното дело в града през 18 и 19 век. Патевата мааза, която се намира в непосредствена близост до паметника на Левски, става туристически информационен център.