По проекта на Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина" „Малките градове за устойчиво развитие" ще бъде подписано споразумение за създаване на европейска асоциация за устойчив растеж на местно ниво. Това бе договорено на международната конференция в Италия на тема „Валоризацията на културното наследство за осигуряване на заетост - опит, добри практики, съответствие с целите на Европа 2020", информират от пресцентъра на община Ловеч. Форумът се проведе миналата седмица, в него участваха ловешкият кмет Минчо Казанджиев, който е и председател на РСО „Централна Стара планина", общински съветници, секретари и експерти по устойчиво развитие и европейска интеграция от общините Летница, Луковит, Тетевен и Габрово.
Тридневното събитие даде възможност на представителите на старопланинските общини да се запознаят със своите партньори от Германия, Испания, Латвия и Италия. На пленарна сесия през първия ден на конференцията гостите представиха своите организации, техните постижения и действащи проекти за опазване на културното наследство. С добрата практика на домакините в подкрепа на млади творци, изработващи произведения с обемна пространствена форма, партньорите се запознаха след като посетиха центъра за култура „Материма" в Казалбелтраме. „Материма" е частна инициатива, подкрепена от регион Пиемонт. Тя предоставя на скулпторите пространство за работа, инструментариум и знания. Целта е да се съхранят занаятите, допринесли за успеха на италианското изкуство по света и да се създадат работни места за младите хора.
Вторият ден на конференцията включваше посещение на община Арона и представяне на проект за възстановяване на историческия воден път от Милано (Италия) до Локарно (Швейцария) през езерото Маджоре. Реализацията на този мащабен проект ще увеличи потока на туристи между Италия и Швейцария и ще допринесе за икономическия растеж на региона. Проектът се финансира от програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ IVА Италия - Швейцария.
Изцяло в пленарна зала премина последният ден на конференцията. РСО „Централна Стара планина" запозна участниците с иновативните методи на община Габрово за превръщане на културата в индустрия. Германският партньор представи новата младежка инициатива на Европейската комисия, която подкрепя усилията на държавите-членки да предотвратят преждевременното напускане на училище и да помагат на младите хора да намерят своето подходящо първо работно място. Мениджъри на проекти от испанския партньор развиха своите идеи за устойчиво развитие на планината Трамунтана (остров Майорка) след получаването през 2011 г. на статут на обект, защитен от ЮНЕСКО. Латвийците привлякоха вниманието с атрактивното представяне на историята на една кула - тази на църквата „Света Троица" в Йелгава. След реконструкция тя се превръща в туристическа атракция и любимо място за местните жители. В кулата е разположен туристически информационен център, предлагат се интерактивни изложби, исторически експозиции и френска кухня, а платформата на 9-тия етаж предлага незабравима гледка.
Проектът „Малките градове за устойчиво развитие" насърчава малките общини да създават мрежи на европейско ниво, в които партньорите да обменят добри ефективни практики и да формулират общи стратегии за популяризиране на принципите на стратегията Европа 2020. Заключителната конференция ще се проведе през ноември тази година на територията на общините от Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина".