Протестният митинг на 20 февруари в Плевен протече при участието на близо 800 души, като този път характерно беше, че очевидно пред вид обстановката в страната, след подаването на оставката на правителството на Бойко Борисов се появиха разногласия, относно целта на организираните протести.
Някои от изказващите се поставиха акцента именно върху това, което се случва в последните часове в политическите среди в страната. Отново се заговори за вината на политици и партии за състоянието на България. Чуха се и призиви за смяна на политическата система изобщо.
40-годишна жена с две деца каза пред микрофона:„Чаках този преход и тази демокрация и бях излъгана... Ние трябва да бъдем граждани и постоянно да искаме от политиците, които и да са те, да вършат работа".
Всички тези изказвания бяха съпроводени с категорично и непрекъснато припомняне от голяма част от хората за първоначалния замисъл на протеста, а именно високите цени на тока, предоставян от ЧЕЗ.
„Хората искат да вземат участие в управлението и за това се стремим към промяна, а за да се стигне до нея трябва да се свика Велико Народно събрание", каза Валери Гочев от организационния комитет на протестите в Плевен. Според него, оставката на правителството е едно замазване на очите. Гочев посочи като пример за участието на народа в управлението Швейцария, където дори и една запетайка в законов текст може да бъде обект на референдум.
Той разграничи организаторите и участниците в протестите от това, което се случи предния ден с изпочупените прозорци на сградата на ЧЕЗ и каза, че е получено разрешение от общината за провеждането на митингите до края на тази седмица.
На края, преди множеството да се отправи в шествие по улиците на Плевен, оркестър "Славяново" предизвика група участници в протеста да заиграят хоро.
Протестът в четвъртък ще се състои от 18:00 часа.