Авангарден метод за лечение на костна некроза приложиха в МБАЛСв.Панталеймон
Авангарден метод за лечение на костна некроза приложиха в МБАЛСв.Панталеймон / mbal.svpantalejmon

В „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен" италиански инженер-биотехнолог и плевенски ортопеди извършиха за първи път в България демонстративна операция, с която се цели удължаване „живота" на главата на бедрената кост, засегната от аваскуларна некроза.

Авангардният метод приложиха доц. д-р Венци Росманов и д-р Пламен Ненов в МБАЛ"Св. Панталеймон"-Плевен, в присъствието на инж. Карло Милиета, от Милано.

В хода на интервенцията, чрез специален високотехнологичен продукт от титаниеви сплави в бедрената глава беше въведен продукт, извлечен предварително от кръвта на пациента и обработен с нанофилтър, което ще създаде условия за разрастване на нова кост на мястото на некротизиралата. Технологията беше демонстрирана пред ортопеди от областите Плевен и Велико Търново.

Преди операцията, доц. д-р Росманов обясни, че пациентът е млад мъж, който е с костен инфаркт на част от бедрената глава. „По подобие на сърдечния инфаркт, кръвоснабдяването в този участък е нарушено", обясни ортопедът. Той допълни, че това е коварно заболяване, засягащо най-често мъже в активна възраст. Спирането на кръвоснабдяването в бедрената глава е безсимптомно.
Първите болки се появяват едва когато започне да се преформира костта в опитите й да се самовъзстанови. „За съжаление възстановяването не е пълно, променя се формата на засегната част, тя вече не е сфероид. Хрущялът се износва, стига се до бързоразвиваща се артроза, движенията са силно ограничени и болезнени, походката е затруднена и мъчителна. Решението е поставяне на изкуствена тазобедрена става. Въпреки постиженията в тази област това е органоотнемаща операция със съпътстващи негативи и отлагането й във времето при млади индивиди е желателно. За да се удължи живота на ставата, се прилагат много техники, но за съжаление не могат да бъдат обявени за панацея", коментира доц. д-р Росманов.

Методът, който се демонстрира в „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен" е част от най-съвременните тенденции в ортопедията, насочени към решаване на този проблем. Той се прилага в няколко големи клиники в Северна Италия. От 2011 г. досега са направени повече от 300 операции и ранните резултати са обнадеждаващи. Интервенцията в „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен" бе предавана на живо чрез телемост в конферентната зала на болницата.

Авангарден метод за лечение на костна некроза приложиха в МБАЛ"СвПанталеймон"
netinfo

По-късно се състоя работна среща, на която методът бе дискутиран от създателят му инж. Карло Милиета и гостуващите специалисти.

Италианецът е инженер по биомеханика, дипломирал се е в Политехническия университет в Милано. Той е създател и ръководител на лаборатория, която разработва и произвежда нови медицински изделия предимно за ортопедичната хирургия и гръбначния стълб. Заедно с доц.д-р Венци Росманов са съучредители на „Black Sea & Mediterranean Medical Academy" фондация, организираща усилията на няколко медицински университета в Европа, включително Варненския и Пловдивския за обучение на специализанти по ортопедия и травматология от Италия и България, както и за научно-приложни изследвания в тази област.

Приложеният в Плевен метод, заедно с имплантите е съобразен с европейското и българското законодателства и притежава съответните лицензи. Създателят му е решил да го представи за пръв път в България именно в „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен", тъй като работата на специалистите от Клиниката по ортопедия, травматология и гръбначна хирургия е високо ценена в неговата страна.

Гостът поясни, че извършената тук операция е съчетание от два различни подхода - биомеханичен и биологичен. Под динамичен рентгенов контрол в некротичната зона бе поставен имплант, чрез който под налягане бе въведен споменатият по-горе собствен (на пациента) биологичен продукт от мононуклеарни кръвни елементи, които помагат за регенерацията на костта. Процедурата е с минимален кожен разрез, т.н. миниинвазивна и щадяща пациента. Ден след операцията, болният е изправен на крака и се е придвижвал с помощни средства, без натоварване на оперирания крак. Наблюденията и анализът на досегашната практика с този метод показват ранно отзвучаване на болевият синдром и сравнително добро съхраняване на формата на бедрената глава, което е залог за удължаване на живота й.

Тези импланти, в друга конфигурация се прилагат и при някои типове счупвания на шийката на бедрената кост. При тях резултатите също са насърчителни от гледна точка на сроковете на костното срастване. В този смисъл е налице и чисто социален ефект чрез ускоряване на възстановителния процес при многократно по-малки разходи на време и средства за лечение.

В Италия цялата процедура по лечението и престоя в болница може да струва от 2000 до 6000 евро. В Клиниката по ортопедия, травматология и гръбначна хирургия при „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен" здравноосигурените пациенти получават услугата чрез НЗОК, което означава, че те не заплащат операцията и медицинските грижи.