Цяла Европа през Средновековието е титулувала Кан Тервел като свой спасител. На великият български владетел са посветени 28 творби през 17 век, като пиеси за него са играни във Франция и Белгия. Доказателства за това може да видите в откритата изложба в къща- музей "Димитър Пешев" в Кюстендил- "Кан Тервел- дипломатът, светецът войн и спасителят на Европа".
"През 705 година Кан Тервел става първият и единствен български владетел, който е принудил могъщата столица Константинопол да отвори врата и да го пусне вътре, като получава и титлата "Кесар" или Цезар. Титла втора след императора. Тогава България получава областта "Загоре", която не е отвоювана с оръжие, а с договор", каза Росен Иванов, един от авторите на изложбата и съветник на министър Божидар Димитров.
През 717- 718 година, Кан Тервел спира заедно с византийската армия нашествието на могъщата тогава армия на Арабския Халифат. Той е канонизиран за светец от Европейската църква, за това, че е спечелил битка, което е рядка практика в християнството, посочи Иванов. Не е изключено синът на Аспарух да е бил християнин.
Министърът без портфейл Божидар Димитров изпрати поздравителен адрес до Регионалния исторически музей- Кюстендил за откриването на изложбата. Тя ще остане в къщата- музей "Дим. Пешев" до края на април. Директорът на РИМ Валентин Дебочички изрази надеждата си, че учителите по история ще намерят време да я покажат на учениците си.
"Кан" е титлата, която българските владетели, като Омуртаг и Маламир сами изписват върху надписите си. "Не се знае от къде идва хан, те са канове", поясни Росен Иванов.