Новата визия на ТУ Габрово представи ръководството му
Новата визия на ТУ Габрово представи ръководството му / Дарик Габрово

На нови идеи, модели и специалности залага Технически университет Габрово в условията на все по-голяма коркуренция сред висшите учебни заведения. "В тази кандидатстудентска кампания  излизаме с ново лице, обновени и нови специалности, продиктувани от изискванията на фирмите и трудовия пазар", подчерта на пресконференция днес ректорът на университета проф. дтн инж. Райчо Иларионов. В срещата с журналисти участваха още зам.-ректорите доц.д-р инж. Петър Петров и доц.д-р Цветелина Ганкова. В новата стратегия на ВУЗ-а са заложени 14 обновени инженерни специалности,а социалните и стопански специалности са 4.

Нова атрактивна и приоритетна е специалността "Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност" . За да се отговори на изискванията на пазара за специалисти в текстилния бранш, в университета ще обучават кадри и по специалността "Дизайн, техника и технологии в текстила". Само две са местата в страната, където се получава такава подготовка  - Габрово и София. "Механотроника" е другата нова специалност, пряко обвързана с изискванията на пазара. В тази специалност ще се получават двойни дипломи, тъй като в четвърти курс българските студенти ще имат възможността да се обучават в немски университет, а германски студенти - в ТУ. Предвижда се специалността да бъде пусната и на английски език. Друга интересна специалност за новите технологии е "Отоплителна, вентилационна, климатична и газова техника". При нея също ще се направи опит за обучение на английски език, а студентите ще получат сертификат за проектиране на такива системи. Интерес предизвиква и специалността "Компютърни технологии в машиностроенето".

Новости има и в Техническия колеж в Ловеч. След откриване на новия автомобилен завод много перспективна е специалността "Автомобилно машиностроене". В най-скоро време ще се проведат разговори с ръковоството на фирмата, като целта е студентите да практикуват и впоследствие останат на работа там. В колежа ще се обучават и автоинструктори. "Машиностроене", "Текстил" и "Компютърна техника" са другите специалности. Идеята е студентите да имат един ден практика седмично  във фирми, а по-късно да направят и дипломните си работи там. Идеята е да се скъси в реално време дистанцията между фирмите и образованието. Целта е да се подготвят специалисти, които знаят, че ще се реализират.