Богоявленският кръст ще бъде хвърлен днес от моста "Игото" в Габрово. Във връзка с ритуала, в централната част на Габрово, ще бъде въведена временна промяна в организацията на движение на автомобили. Около 11.30 ч., по време на тържествения водосвет и хвърлянето на кръста ще бъде забранено движението на автомобили по моста "Игото", пл. "Първи май 1876", както и по страничните улици, които имат пресечна точка с площада. До приключване на празничните ритуали няма да работи и таксиметровата пиаца в района на магазин "ЦБА", съобщават от полицията.
След Великия водосвет свещениците от трите габровски храма ще излязат на литийно шествие. Точно в 11.30 ч. на площада до часовниковата кула ще бъде отслужен отново Велик водосвет за всички присъстващи.
“Кръстът се хвърля, за да осветят водите на реката, а някой от присъстващите скача, за да го спаси”, каза отец Станислав от храм “Света Троица” в Габрово. Според него е редно желаещите да скочат за кръста да се обадят предварително в храма, за да се представят.
Богоявление или Йордановден е третият по значимост християнски празник през годината. Според библейската легенда на този ден Исус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение!" Оттук и названието на празника - Богоявление. Празникът има различни имена в страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи и други.Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи. За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична черковна служба, свещеникът хвърля Светия кръст във водата. Млади мъже се и изваждат кръста от водата. Който го извади бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът.
Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.
Йордановден се смята за последен от периода на т.нар. мръсни дни. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.
Имен ден празнуват всички с имена Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.