Открит урок в Генерал Тошево
Открит урок в Генерал Тошево / netinfo
С открит урок по история за средношколци, посветен на 75 години от спасяването на българските евреи, НЧ „Светлина 1941“ в Генерал Тошево отбеляза Международния ден на толерантността.
 
Гости на учениците от десети и единадесети клас в средно училище „Н. Вапцаров“ в града бяха областният управител Красимир Кирилов, заместник-кметът по хуманитарни дейности Георги Георгиев и директорът на средното училище Радка Йорданова.

Учителката по история Мария Димитрова запозна децата със събитията от Втората световна война. Средношколците научиха защо Хитлер е искал да унищожи евреите в света, защо Народното събрание на България приема Закон за защита на нацията, насочен срещу евреите и какво са били принудени да изтърпят българите от еврейски произход.

открит урок Генерал Тошево
netinfo

Тя представи историческите факти по спасяването на сънародниците ни от еврейски произход, като разказа за дискретната подкрепа от страна на цар Борис III, подписката, която внасят 42 народни представители начело със заместник-председателя на НС по това време Димитър Пешев, както и каква подкрепа е оказала църквата, за да не бъдат депортирани нашите сънародници в лагерите на смъртта.

След презентацията учениците отговориха на поставените въпроси. За ужаса на войната и несгодите средношколците добиха представа и от разказите на две български еврейки – съвременнички на събитията, от кратък документален филм, посветен на годишнината.

Областният управител Кр. Кирилов припомни, че единствено две държави в света са успели да спасят своите еврейски сънародници – България и Дания, и призова младите хора да бъдат толерантни и да уважават правата на другите.

Годишнината от спасяването на българските евреи от холокоста бе отбелязана и в село Дончево.
 
Гости на събитието бяха кметът на село Дончево Паун Станчев и областният управител Красимир Кирилов.

Ученици от селото представиха пред присъстващите кратка презентация, в която припомниха мрачните събития от годините на Втората световна война, довели до физическото унищожение на близо шест милиона души. Секретарят на читалище „Напредък-1942“ Иванка Кирова сподели исторически факти, свързани с физическото унищожение на евреите. Своите впечатления от разговорите с хора, преживели холокоста, споделиха ученичката Златомира Георгиева и жителката на селото Мария Лападатова. 

село Дончево евреи холокост
netinfo