Съвещание на СИДП в Горско стопанство - Добрич
Съвещание на СИДП в Горско стопанство - Добрич / СИДП
Полезащитните пояси в Добруджа трябва да се стопанисват от лесовъдите в горските и ловни стопанства. Около това се обединиха експерти от териториалните поделения на СИДП в областите Добрич и Варна, частни лесовъди и гости, които се включиха в съвещанието по стопанисване на горите организирано от ДГС-Добрич. Мотивите са, че те най-добре могат да преценят кои видове виреят в района, къде дърветата трябва да се кастрят и къде да се подменят с друг местен вид, който да е по-устойчив на климатичните промени.

Директорът на стопанството инж. Цанко Николов отбеляза пред колегите си, че благодарение на поясите горските са успели да се справят с ветровата ерозия, създали са коридори за убежище и преминаване на дивеча. Голям проблем според него през последните години са грешките в земеразделянето, които трябва да бъдат изправени, защото има много случаи в които стопаните претендират, че част от пояса е земеделска земя.

Научни изследвания показват, че поясите задържат снега, почвената и въздушна влага и по този начин увеличават добивите на земеделците с до 30%. Никъде другаде в Европа няма такива пояси и е въпрос на чест да стопанисваме тези важни за цяла България съоръжения, категорични са специалистите. Изсичането на поясите ще е генерална грешка, както и предаването им за стопанисване на земеделските производители, защото те не са лесовъди и не могат да вземат възможно най-доброто решение за поддържане на лесозащитните пояси, категоричен е един от дългогодишните директори на Горското в Добрич - Йордан Петров.

Директорът на РДГ-Варна инж. Тодор Гичев предложи поясите с акация и гледичия да се почистят и да се подменят с местни видове, които са по-устойчиви на промените в климата. Други специалисти припомниха, че поясите са гори с висока консервационна стойност и те трябва да се стопанисват така, че да се поддържат техните функции. Те са и коридор за миграция на много животински видове, които биха изчезнали ако поясите се унищожат.

По време на съвещанието в Добрич бяха разгледани и гори, създадени от първите лесовъди на стопанството преди 50-60 години.